Major General Thomas William (Bill) Glasgow, KCB, CB, CMG, DSO

Date of birth  1876-06-06  Tiaro, Maryborough, QLD. 
Date and unit at appointment (Officers)  1897  Volunteered for service in South Africa and served as a lieutenant in the 1st Queensland Mounted Infantry Contingent in the Boer War. 
Date of honour or award  1901-04-16  Mention in Despatches. 
Date of honour or award  1901-04-16  Distinguished Service Order. 
Other  1903  Organised the 13th Light Horse Regiment at Gympie. 
Date promoted  1906  Promoted to captain. 
Date promoted  1912-05-06  Promoted to major. 
Date and unit at appointment (Officers)  1914-08-19  Joined the AIF. 
Other  1914-08-19  Appointed with the rank of major in the 2nd Light Horse Regiment. 
Date of embarkation  1914-09-24  Embarked for Egypt. 
Other  1915-05-12  Landed at Anzac. 
Date promoted  1915-08-08  Appointed to command his regiment with the rank of lieutenant colonel. 
Other units  1916-03  Appointed to command the 13th Infantry Brigade on the Western Front, with rank of temporary brigadier. 
Date of honour or award  1916-06-03  Companion of the Order of St Michael and St George (CMG). 
Other  1916-09  Led 13th Infantry Brigade in the battle at Mouquet Farm. 
Other  1917-06  Led 13th Infantry Brigade in the battle at Messines. 
Other  1917-09  Led 13th Infantry Brigade in the battle at Polygon Wood. 
Date of honour or award  1918-01-01  Companion of the Order of the Bath (CB). 
Other  1918-04  Led 13th Infantry Brigade in the battle at Dernancourt, where the brigade helped stem the German advance. 
Date promoted  1918-06-30  Appointed major general and given command of 1st Division. 
Other  1918-08-08  1st Division arrived at the Somme front and participated in the Battle of Amiens. 
Other  1918-08-09  1st Division participated in the Battle of Lihons. 
Other  1918-08-23  1st Division participated in the Battle of Chuignes. 
Other  1918-09-18  1st Division participated in the battle at the Hindenburg Line. 
Other  1919  Elected to the Senate as a Nationalist. 
Date of honour or award  1919-01-29  French Legion of Honour - 4th Class Officer. 
Date of honour or award  1919-06-09  Created a Knight Commander of the Bath (KCB). 
Date of honour or award  1919-08-21  French Croix de Guerre. 
Other  1921  Commanded 4th Division. 
Other  1926-06-28  Became Minister for Home and Territories. 
Other  1927-04 - 1929-10  Minister for Defence. 
Other  1931  Lost his seat in the general elections. 
Other  1939-12-24  Appointed first Australian High Commissioner to Canada. 
Date of death  1955-07-04  Died in Brisbane, QLD. He was given a state funeral and cremated.