Lieutenant General Sydney Fairbairn Rowell, KBE, CB

Date of birth  1894-12-15  Lockleys, SA. 
Other  1911  Attended Royal Military College Duntroon. 
Date commissioned  1914-08-14  Joined the 3rd Light Horse Regiment. 
Other  1915-05-12  Arrived in Gallipoli. 
Date returned to Australia  1915-11  Evacuated from Gallipoli with typhoid. 
Other  1924 - 1926  Studied at the the Staff College, Camberley, in England. 
Other  1932  Transferred to Army Headquarters in Melbourne, VIC. 
Other  1935  Returned to England on exchange as operations staff officer in the Territorial Army. 
Other  1937  Joined the Imperial Defence College as a lieutenant colonel. 
Date of honour or award  1938-06-09  Officer of the Order of the British Empire (OBE). 
Date and unit at appointment (Officers)  1939-10-13  Appointed chief of staff in the 6th Division, 2AIF. 
Date promoted  1940-02  Appointed brigadier, general staff, I Australian Corps, Middle East-Greece-North Africa. 
Date of honour or award  1941-04-01  Commander of the Order of the British Empire (CBE). 
Date returned to Australia  1941-08  Appointed deputy to the Chief of General Staff. 
Other units  1942-03  Given command of I Corps and promoted to temporary lieutenant general. 
Other units  1942-07  Sent to Papua as general officer commanding New Guinea Force. 
Other  1942-09  Dismissed from position as Chief of General Staff. 
Other units  1943  General Officer Commanding Australian Imperial Force, Middle East. 
Other  1944 - 1945  Director of Tactical Investigation, British War Office. 
Date of honour or award  1944-11-23  Greek War Cross - First Class. 
Other  1946 - 1950  Vice Chief General Staff. 
Date of honour or award  1946-01-01  Companion of the Order of the Bath (CB). 
Other  1950  Became Chief of the General Staff. 
Date of honour or award  1953-06-01  Knight Commander of the Order of the British Empire (KBE). 
Date of discharge  1954  Retired to Melbourne. 
Date of death  1975-04-12