General Cyril Brudenell Bingham White, KCB, KCMG, KCVO, DSO

Date of birth  1876-09-23  St Arnaud, VIC. 
Date commissioned  1897  Commissioned into the 2nd Queensland Regiment. 
Other  1898  Passed an exam for a commission in the Permanent Military Forces, in the Queensland Artillery. 
Date commissioned  1899-06  Was commissioned into the Queensland Regiment of the Royal Australian Artillery. 
Other units  1902-02  Served in the Boer War as a junior officer with the Commonwealth Light Horse. 
Date returned to Australia  1902-07   
Other  1904  Appointed Aide de Camp to Major General Hutton, the general officer commanding the AMF. 
Other units  1906 - 1907  Attended the British Staff College at Camberley, England. Was the first AMF officer to attend the college. 
Date promoted  1908  Promoted to captain after he returned to Australia, and posted to the staff of the Chief of Intelligence. 
Other units  1908 - 1911  Returned to England on an exchange posting to the War Office. 
Other  1911  Recalled to become the Director of Military Operations, with the rank of major. 
Other  1914-07  Acting Chief of General Staff, AIF. 
Other  1914-08  Chief of staff of the 1st Australian Division, AIF, with the rank of lieutenant colonel. 
Date of honour or award  1915-06-03  Created a Companion of the Distinguished Service Order (DSO) in recognition of his service assisting with the plans for the landing at Gallipoli. 
Date promoted  1915-10  Promoted to brigadier general. 
Date of honour or award  1916-03-14  Companion of the Order of the Bath (CB). 
Date promoted  1917-01-01  Promoted to temporary major general. 
Date of honour or award  1917-03-09  Montenegrin Medal for Merit - Gold. 
Other  1917-07  Rejected an offer to command the Australian corps 
Date of honour or award  1918-01-01  Companion of the Order of St Michael and St John (CMG). 
Other units  1918-05-31  Appointed major general General Staff of 5th British Army. 
Date of honour or award  1918-07-12  Belgian Croix de Guerre. 
Date promoted  1918-11-30  Promoted to temporary lieutenant general. 
Date of honour or award  1919-01-01  Knight Commander of the Order of St Michael and St George (KCMG). 
Date returned to Australia  1919-07   
Date of honour or award  1919-08-21  Portuguese Military Order of the Avis - Grand Officer. 
Other  1920-01  Appointed to the committee to examine the future structure of the Army. 
Date promoted  1920-02  Promoted to the substantive rank of major general, back dated to 1 January 1919. 
Other  1920-06-01 - 1923-06-01  Appointed Chief of General Staff, AIF. 
Date of honour or award  1920-10-15  Knight Commander of the Royal Victorian Order (KCVO). 
Date of honour or award  1921-01-21  Japanese Order of the Rising Sun - 2nd Class. 
Date of honour or award  1921-02-03  French Croix de Guerre. 
Other  1923  Resigned from the Army to become the first Chairman of the Public Service Board. 
Date of discharge  1923-06-01  White resigned from the Army to become the first Chairman of the Public Service Board. 
Date of honour or award  1927-07-08  Knight Commander of the Order of the Bath (KCB). 
Other  1928  Retired from position as first Chairman of the Public Service Board. 
Other  1940-03-15  Recalled to active duty and enlisted in the 2nd AIF. White was promoted to full general and reappointed as Chief of the General Staff. 
Date of death  1940-08-13  Killed in a plane crash near Canberra airport.