Lieutenant Arthur Roden Cutler, VC

Date of birth  1916-05-24  Manly, NSW. 
Date and unit at enlistment (ORs)  1936-03  Joined Sydney University Regiment. 
Date commissioned  1939-11-10  Commissioned as a lieutenant in the Militia. 
Date and unit at appointment (Officers)  1940-05-01  2/5th Field Regiment, 7th Divisional Artillery, Australian Imperial Force. 
Date of embarkation  1940-10-19  Boarded the HMT Queen Mary and embarked for the Middle East. 
Other  1941-06  2/5th Field Regiment began their campaign in Syria. 
Date of honour or award  1941-06-19 - 1941-07-06  Awarded Victoria Cross for action at Merdjayoun and Damour Area, Lebanon whilst serving with 2/5th Field Regiment, 7th Division as a lieutenant. Cutler was wounded in the fighting and his right leg was subsequently amputated. 
Date returned to Australia  1941-12  After the loss of his leg Cutler was invalided home and retired from the AIF. 
Other  1942  Appointed Assistant Deputy Director of the Security Service in NSW. 
Other  1943 - 1946  Appointed Assistant Commissioner in the Commonwealth Department of Repatriation. 
Other  1946 - 1952  Australian High Commissioner in New Zealand. 
Other  1952 - 1955  Appointed Australian High Commissioner in Ceylon. 
Other  1955-06-14  Appointment as Australian Minister to Egypt. 
Other  1957-01  Appointed secretary general of the SEATO Council of Foreign Ministers, held in Canberra. 
Other  1958-08  Appointed Australian High Commissioner in Pakistan. 
Other  1961-07  Appointed Australian Consul-General in New York. 
Other  1965  Appointed ambassador to the Netherlands. 
Other  1966 - 1981  Governor of New South Wales. 
Date of honour or award  1981-04-07  Knight of the Order of Australia. 
Date of death  2002-02-21  NSW.