Air Marshal Richard Williams, KBE, CB, DSO, DFC, MM

Date of birth  1890-08-03  Moonta Mines, SA. 
Date and unit at enlistment (ORs)  1909  Enlisted in the South Australian Infantry Regiment. 
Date commissioned  1911  Appointed to a permanent commission in the Australian Army. 
Other  1914  Attended a war flying course at Point Cook, Victoria. 
Other  1914-11  Qualified for a pilot licence. 
Other  1915-07  Passed an Advanced Flying Course. 
Other units  1916-01-05  Appointed flight commander with No 1 Squadron, AFC, the first complete flying Corps to be formed in Australia. 
Other  1917-05  Williams took command of No. 1 Squadron with the rank of major. 
Date of honour or award  1917-08-16  Distinguished Service Order (DSO), for rescuing a pilot shot down behind enemy lines. 
Date promoted  1918-06  Promoted to temporary lieutenant colonel and given command of 40 Wing, Royal Flying Corps. 
Date of honour or award  1918-09-13  Military Medal (MM). 
Other  1919  Staff officer, aviation, at AIF Headquarters in London. 
Date of honour or award  1919-01-01  Officer of the Order of the British Empire (OBE). 
Date returned to Australia  1919-10  Recalled to Australia for duty as Director of Air Services at Army Headquarters. 
Other  1920-11  Became senior member of the Air Board. 
Other  1922 - 1939  Became chief of air staff, RAAF. 
Other  1923  Graduated from the British Army Staff College in Camberley, England. 
Other  1924  Graduated from the RAF Staff College. 
Date promoted  1925-07  Promoted to captain. 
Date of honour or award  1927-06-03  Commander of the Order of the British Empire (CBE). 
Other  1933  Graduated from the Imperial Defence College. 
Date promoted  1935  Williams was appointed air vice marshal. 
Date of honour or award  1935-06-03  Companion of the Bath (CB). 
Other  1939-02  Attached to Britain's Air Ministry as Air Officer in Charge of Administration of Coastal Command of the RAF. 
Date returned to Australia  1940  Returned to Australia with the rank of air marshal. 
Other  1941-12  He established Overseas Headquarters, RAAF, in London and became its commander. 
Other  1942-07-06  Went to Washington as the RAAF representative in with the Combined Chiefs of Staff. 
Date of honour or award  1943-10-29  Distinguished Flying Cross (DFC). 
Other  1946  Transferred to the Retired List. 
Other  1946-06-11 - 1955-12-31  Appointed Director-General of Civil Aviation. 
Date of honour or award  1954-01-01  Knight Commander of the Order of the British Empire (KBE). 
Date of death  1980-02-07  Melbourne, VIC.