Rear Admiral Leighton Seymour Bracegirdle, KCVO, CMG, DSO

Date of birth  1881-05-31  Balmain, NSW. 
Date and unit at enlistment (ORs)  1898  Naval Cadet, NSW Naval Brigade. 
Other  1900 - 1901  Became a Midshipman and served with the NSW Naval Brigade at Tientsin and Peaking, China,during the Boxer Rebellion. 
Other  1901 - 1902  Attached to British Forces, South African War. 
Date and unit at enlistment (ORs)  1911-07-01  Joined the Royal Australian Navy as a lieutenant, serving as district officer in Newcastle. 
Other  1914-08  Joined the Australian Naval and Military Expeditionary Force, serving as a staff officer in attack on German New Guinea. 
Other  1915 - 1917  Commanded the 1st Royal Australian Naval Bridging Train. 
Other  1915-08  Landed Sulva Bay, Gallipoli. 
Other  1915-12  Evacuated from Sulva Bay, Gallipoli. 
Date of honour or award  1916-01-28  Mention in Despatches. 
Date of honour or award  1916-06-03  Distinguished Service Order (DSO). 
Date of honour or award  1916-07-13  Mention in Despatches. 
Date of honour or award  1916-07-25  Mention in Despatches. 
Date returned to Australia  1917-03-08  The 1st Royal Australian Naval Bridging Train had disbanded and Bracegirdle's command ended. 
Other  1918 - 1921  Appointed district naval officer in Adelaide. 
Other  1921 - 1923  Appointed district naval officer in Sydney. 
Other  1923 - 1931  Director of Naval Reserves and Mobilisation, Navy Office, Melbourne. 
Date promoted  1924  Promoted to captain. 
Other  1931 - 1947  Military and Official Secretary to Governor General of Australia. 
Date of honour or award  1935-01-01  Companion of the Order of Saint Michael and Saint George (CMG). 
Date of discharge  1945-05-31   
Date of honour or award  1947-01-01  Knight Commander of the Royal Australian Order (KCVO). 
Other  1948  Personal Assistant to the Governor of Victoria. 
Date of death  1970-03-23  Sydney, NSW.