Sapper (WW1), 7 Air Vice Marshal (WW2) William Dowling Bostock, CB, DSO, OBE

Date of birth  1892-02-05  Sydney, NSW. 
Date and unit at enlistment (ORs)  1914-11-23  Joined AIF with 2nd Signal Troop. 
Other  1915-04-25  Served at Gallipoli with 2nd Signal Troop. 
Other units  1916-04  Transferred to ANZAC Mounted Division's Signal Squadron. 
Date commissioned  1917-02  Comissioned into the Royal Flying Corps. 
Date of discharge  1917-02  Discharged from AIF. 
Other units  1917-08  Joined 48 Squadron on the Western Front. 
Date of honour or award  1918  Belgian Croix de Guerre. 
Date wounded  1918-03  Invalided to England in March 1918, and later transferred to the RAF. 
Date of discharge  1919-10  Retired from RAF, and returned to Australia. 
Other  1921-09-14  Appointed to RAAF on its formation. 
Other  1930 - 1931  Director Training RAAF Headquarters. 
Other units  1931-11-22  Appointed commanding officer 3rd Squadron RAAF. 
Date promoted  1934  Promoted to wing commander. 
Date of honour or award  1935-06-03  Officer of the Order of the British Empire (OBE). 
Other  1936 - 1938  On exchange with RAF. 
Other  1938 - 1939  Appointed director of operations and intelligence RAAF Headquarters. 
Other  1939 - 1942  Appointed deputy chief of Air Staff, RAAF. 
Date promoted  1940-06  Promoted to temporary air commodore. 
Date promoted  1941-10  Promoted to air vice marshal. 
Date of honour or award  1942-01-01  Companion of the Order of the Bath (CB). 
Other  1942-05-02  Became chief of staff to the American Allied Air Forces Commander, South Western Pacific Area. 
Other  1942-08  Appointed air officer commanding RAAF Command, Allied Air Forces, South Western Pacific Area. 
Date of honour or award  1946  American Medal of Freedom, Silver Palm. 
Date of discharge  1946-04-19   
Date of honour or award  1948-03-16  Distinguished Service Order (DSO). 
Other  1949 - 1958  Member of the House of Representatives for Indi, Victoria. 
Date of death  1968-04-28  Benalla, VIC.