General Henry George (Harry) Chauvel, GCMG, KCB

Date of birth  1865-04-16  Tabulam, NSW. 
Date commissioned  1886  Commissioned into the Upper Clarence Light Horse. 
Other  1888  Resigned from the Upper Clarence Light Horse when he moved to Queensland. 
Date commissioned  1890  Commissioned into the Queensland Mounted Infantry. 
Date promoted  1896  Made captain in the Queensland Mounted Infantry, and adjutant of the Moreton Regiment. 
Other  1897  Went to England with the Queensland Jubilee Contingent. 
Other  1899  Major in the 1st Queensland Mounted Infantry in the war in South Africa, and was in action at the relief of Kimberley, the advance to Pretoria, the battle of Diamond Hill, and operations in eastern Transvaal. 
Date returned to Australia  1901  Took command of the 7th Australian Commonwealth Horse, with the rank of lieutenant colonel. 
Date of honour or award  1901-04-16  Mention in Despatches. 
Date of honour or award  1901-04-19  Companion of the Order of St Michael and St George (CMG). 
Date promoted  1909  Promoted to lieutenant colonel. 
Other  1911  Became adjutant general and second member of the Military Board. 
Other  1914-07  Promoted to colonel and appointed Australian representative on the Imperial General Staff in London. 
Other  1914-12  Commander of the 1st Light Horse Brigade. Posted to Egypt. 
Other  1915-05-12  Arrived at Gallipoli and commanded the sector around Pope's, Quinn's and Courtney's posts. 
Other  1915-06  Was evacuated from gallipoli and spent two months in hospital due to illness. 
Other units  1915-07  Returned to Gallipoli to take command of the New Zealand and Australian Division. 
Date of honour or award  1915-11-05  Mention in Despatches. 
Other units  1915-11-06  Given command of the 1st Division. 
Date promoted  1915-12  Major general. Later he was made commander of the Australian & New Zealand Mounted Division. 
Date of honour or award  1916-01-14  Companion of the Order of the Bath (CB). 
Date of honour or award  1916-01-28  Mention in Despatches. 
Other units  1916-06  Appointed general officer commanding the Australian Imperial Forces in Egypt. 
Date of honour or award  1916-07-13  Mention in Despatches. 
Date of honour or award  1916-10-25  Mention in Despatches. 
Date of honour or award  1916-11-25  Mention in Despatches. 
Date of honour or award  1916-12-01  Mention in Despatches. 
Date of honour or award  1917-01  Appointed Knight Commander of the Order of St Michael and St George (KCMG) after the battle of Maghdaba. 
Date of honour or award  1917-03-09  Egyptian Order of the Nile - 3rd Class. 
Date of honour or award  1917-07-06  Mention in Despatches. 
Other  1917-08  Placed in command of the Desert Corps. 
Date of honour or award  1918-01-25  Mention in Despatches. 
Date of honour or award  1918-04-11  Knight Commander of the Order of the Bath (KCB). 
Date of honour or award  1918-05-23  Mention in Despatches. 
Date returned to Australia  1919  Returned to Australia. 
Other  1919 - 1930  Appointed Inspector General, the Army's most senior post. 
Date of honour or award  1919-01-22  Mention in Despatches. 
Date of honour or award  1919-06-07  French Croix de Guerre. 
Date of honour or award  1919-06-09  Knight Grand Cross of the Order of St Michael and St George (GCMG). 
Date of honour or award  1919-08-11  Mention in Despatches. 
Date of honour or award  1919-11-09  Egyptian Order of the Nile - 2nd Class. 
Date promoted  1929-11  Promoted to general. 
Other  1930-04  Retired from the Army. 
Date of death  1945-03-04  Melbourne, VIC.