Lieutenant General Edmund Francis (Ned) Herring, KCMG, KBE, CBE, DSO, MC

Date of birth  1892-09-02  Maryborough, VIC. 
Other  1912  Awarded a Rhodes Scholarship to Oxford University in England. 
Date and unit at appointment (Officers)  1914  Commissioned into Britain's Royal Field Artillery and served in the Balkans, recieving the Distinguished Service Order and the Military Cross. 
Date of honour or award  1916-02-04  Gazetted French Legion of Honour - 5th Class Chevalier. 
Other  1918  Returned to Oxford to finish his law degree. Herring later returned to Melbourne. 
Other  1936  Became a King's Counsel. 
Date and unit at appointment (Officers)  1939-10-11  Returned to full military service as commander of the 6th Division's artillery, seeing action in North Africa and Greece. 
Date returned to Australia  1941  Returned with the rank of major general. 
Date of honour or award  1941-07-08  Gazetted Commander of the Order of the British Empire (CBE). 
Date and unit at appointment (Officers)  1941-08-14 - 1942-04-30  Appointed officer commanding 6th Division AIF. 
Other units  1942-09  Succeeded lieutenant general Sydney Rowell as commander of New Guinea force. 
Other units  1943  Added 1st Australian Corps to his command. 
Date of honour or award  1943-05-28  Gazetted Knight Commander of the Order of the British Empire (KBE). 
Other  1944-02-02 - 1964-09-01  Appointed Chief Justice to the Supreme Court of Victoria. 
Date of honour or award  1944-11-23  Gazetted Greece War Cross - First Class and US Distinguished Service Cross. 
Other  1945 - 1972  Appointed Lieutenant Governor of Victoria. 
Date of honour or award  1949  Knight Commander of Saint Michael and Saint George (KCMG). 
Date of death  1982-01-05  Melbourne, VIC.