General John Monash, GCMG, KCB

Date of birth  1865-06-27  Melbourne, VIC. 
Date and unit at enlistment (ORs)  1884  Enlisted as a private in the Melbourne University company the 4th Battalion, Victorian Rifles. 
Date and unit at appointment (Officers)  1885  Commissioned as an officer in the Garrison Artillery. 
Date graduated  1893  Graduated from the University of Melbourne with a Master of Engineering. 
Date graduated  1895  Graduated from the University of Melbourne with a Bachelor of Arts and Bachelor of Laws. 
Date promoted  1895  Promoted to captain in the Garrison Artillery. 
Date promoted  1897  Promoted to major in the North Melbourne Battery. 
Date promoted  1908-03  Selected to command the Victorian Section of the newly formed Australian Intelligence Corps with the rank of lieutenant colonel. 
Other  1912  Elected President of the Victorian Institute of Engineers. 
Date promoted  1913-06-21  Promoted to colonel and given command of the 13th Infantry Brigade. 
Other  1914-08-17  Appointed Deputy Chief Censor. 
Other  1914-09-15  Appointed to command the 4th Infantry Brigade. 
Date of embarkation  1914-12-22  Sailed for Egypt on board the convoy flagship Ulysses. 
Other  1915-04-26  Particpated in the landing at Anzac Cove. 
Date promoted  1915-07  Promoted to brigadier general, backdated to 15 September 1914. 
Date of honour or award  1915-10-15  Companion of the Order of the Bath (CB). 
Other  1915-12-19  Evacuated from Gallipoli with the 4th Brigade. 
Other  1916-02  Appointed Commander of the 3rd Division. Monash remained with the 4th Brigade for several more months while the 3rd Division travelled from Australia to its new training areas in the United Kingdom. 
Date promoted  1916-07-13  Promoted to major general. 
Date of honour or award  1918-01-01  Gazetted Knight Commander of the Order of the Bath (KCB). 
Date promoted  1918-05-31  Promoted to lieutenant general and assumed command of the Australian Corps. 
Date of honour or award  1918-08  Created a Knight Commander of St Michael and St George (KCMG). 
Other  1918-11-21  Left the Australian Corps to become Director General of Repatriation. 
Date of honour or award  1919-01-01  Created a Knight Grand Cross of St Michael and St George (GCMG). 
Date of honour or award  1919-01-29  French Legion of Honour - 2nd Class Grand Officer. 
Date of honour or award  1919-04-01  Belgium Order of La Couronne - Grand Officer 
Date of honour or award  1919-04-01  Belgian Croix de Guerre. 
Date of honour or award  1919-07-12  US Distinguished Service Medal. 
Date of honour or award  1919-08-21  French Croix de Guerre. 
Date returned to Australia  1919-12-26   
Other  1920  Left the Army soon after being appointed to a committee to examine the future structure of the Army. 
Other  1920  Became the manager of Victoria's State Electricity Commission. 
Date promoted  1929  Promoted to full general in recognition of his wartime services. 
Date of death  1931-10-08  Died in Melbourne, VIC. Monash was given a state funeral.