Lieutenant Colonel Alexander Thomas Paterson, DSO, MC, VD

Date of birth1886-09-26  
Date and unit at appointment (Officers)  1916-05-01  Appointed to the 39th Battalion with the rank of captain. 
Date promoted  1917-10-19  Appointed to major. 
Other  1918  Commanding Officer 39th Battalion. 
Date promoted  1918-03-28  Appointed temporary lieutenant colonel. 
Date promoted  1918-11-03  Appointed lieutenant colonel. 
Date returned to Australia  1919-07-23   
Date of death1950-10-05  

Lieutenant Colonel Alexander Thomas Paterson, 39 Battalion. Mentioned in 1DRL/0317.