217 Wing Commander Andrew Dill Henderson, OBE

Date of birth1915-03-15  
Date and unit at enlistment (ORs)  1937-07-01   
Other units  1938-06  No 4 Squadron. 
Date promoted  1938-06-24  Pilot officer. 
Date promoted  1938-12-24  Flying officer. 
Other units  1939-01  No 6 Squadron. 
Other units  1939-07  No 23 Squadron. 
Other units  1939-09  No 8 Squadron. 
Other units  1940-01  No 6 Squadron. 
Other units  1940-05  No 8 Squadron. 
Date promoted  1940-06-01  Temporary flight lieutenant. 
Date promoted  1941-10-01  Squadron leader. 
Other units  1942-04  Headquarters Western Area. 
Other units  1942-06  Commanding Officer No 7 Squadron. 
Other units  1942-08  No 1 Operational Training Unit. 
Other units  1942-10  Headquarters North Western Area. 
Date promoted  1943-04-01  Wing commander. 
Other units  1943-09  Commanding Officer No 459 Squadron. 
Other units  1944-11  Commanding Officer No 454 Squadron. 
Other units  1945-07  RAF Staff College. 
Other units  1946-06  Command Crew Conversion Unit.