Lieutenant Colonel Carl Herman Jess

Date of birth1884-02-16 Australia: Victoria, Bendigo 
Date and unit at enlistment (ORs)  1899  Joined the First Victorian Volunteer Cadets, rising to the rank of Sergeant. 
Date and unit at enlistment (ORs)  1902-02  Enlisted in the 5th Battalion of the Victorian Infantry, rose to the rank of Lance Corporal. 
Date promoted  1903  Appointed Lance Sergeant. 
Date promoted  1904  Appointed Sergeant. 
Other  1906-06-07  Resigned from the Militia. 
Other  1906-06-08  Joined the Administrate and Instructional Staff as a Staff Sergeant. 
Date promoted  1907-01-01  Promoted to Sergeant Major. 
Date commissioned  1909-07-01  Commissioned as a Lieutenant. 
Other  1911-01-01  Sent to New South Wales as brigade major of 5 Battalion with the rank of temporary Captain. 
Date promoted  1912-07-01  Appointed Captain. 
Date and unit at appointment (Officers)  1914-09-23  Joined to AIF, selected for the post of staff captain with the 4th Infantry Brigade. 
Date of honour or award  1915-04-25  Landed at Anzac and served throughout the campaign, he was mentioned in despatches for his services at Gallipoli. 
Date promoted  1915-05-23  Became brigade major of 2 brigade with the rank of Major. 
Other units  1916-02-28  Appointed to command the 7th Battalion. 
Date promoted  1916-03-12  Appointed Lieutenant Colonel. 
Other  1916-11-19  Appointed first commandant of the 1 Anzac Corps Schools. 
Date of honour or award  1917-01-01  Twice mentioned in despatches and awarded the Distinguished Service Order (DSO) for his participation at Pozières. 
Date promoted  1918-01-01  Appointed Major in theAMF. 
Date promoted  1918-06-03  Appointed Lieutenant Colonel in the AMF. 
Date promoted  1918-10-04  Appointed Colonel and temporary Brigadier General, taking over the 10th Infantry Brigade. 
Date of honour or award  1919  Mention in Despatches and appointed the Companion of St Michael and St George (CMG) for his services on the Western Front. 
Date of honour or award  1920  Appointed the Companion of the British Empire (CBE). 
Other  1920-01-21  AIF appointment terminated. 
Date returned to Australia  1921-02   
Date promoted  1926  Promoted to Colonel. 
Other units  1927-08  Commandant of the 5th Military District (Western Australia). 
Date promoted  1929-01  Promoted to Brigadier. 
Date of honour or award  1935  Created a Knight Bachelor. 
Date promoted  1935-07  Promoted to Major General. 
Date promoted  1939-12-12  Promoted to Lieutenant General. 
Date of honour or award  1940-06  Appointed a Companion of the Bath (CB). 
Other  1943  Became Director of Women's National Services and organised the Australian Women's Land Army. 
Other  1946-04-01  Placed on the retired list due to invalidity. 
Date of death1948-06-16 Australia: Victoria, Melbourne