Brigadier General John Baldwin Meredith, DSO

Date of birth1864-11-11 Derrylough, Queen's County, Ireland 
Dates studied  1882 - 1887  Studied medicine at the leading hospitals in Dublin. 
Other  1888  Immigrated to Australia as a ship's doctor and bought a medical practice in New South Wales. 
Other  1888  Qualified as a licentiate of the Royal College of Surgeons and Physicians, Edinburgh, and of the Faculty of Physcians and Surgeons, Glasgow. 
Date and unit at appointment (Officers)  1899  Joined the Hunter River Light Horse and volunteered for South Africa, serving as a medical officer in the Citizen's Bushmen's Contingent. 
Other units  1905  With the rank of second lieutenant, he formed a troop of light horse at Raymond Terrace, NSW, which became part of the 4th Light Horse Regiment. 
Date promoted  1906  Promoted to captain. 
Other  1908  Travelled to England and Ireland where he was attached to the 18th Hussars in Ireland for training. 
Date promoted  1908  Promoted to major. 
Other units  1910  Took command of the 4th Light Horse Regiment. 
Date promoted  1912  Promoted to lieutenant colonel and took command of the 6th Light Horse Regiment. 
Date and unit at appointment (Officers)  1914-08-28  Joined the AIF as the commander of the 1st Light Horse Regiment with the rank of lieutenant colonel. 
Other units  1915-12-06 - 1915-12-29  Acting commander of the 1st Light Horse Brigade. 
Other units  1916-05-05 - 1916-08-26  Acting commander of the 1st Light Horse Brigade. 
Date of honour or award  1916-10-13  Mention in Despatches for his role in the Battle of Rommani. 
Date of honour or award  1917-01-20  Awarded the Distinguished Service Order. 
Date promoted  1917-02-13  Temporary brigadier general. 
Other units  1917-02-13  Took over the newly formed 4th Light Horse Brigade. 
Date promoted  1917-05-01  Promoted to colonel. 
Date returned to Australia  1917-12-20  Returned to Australia on the transport Wiltshire. 
Other  1918-01-03  AIF appointment terminated. 
Date of honour or award  1920-11-20  Mention in Despatches for his command of the 4th Light Horse Brigade. 
Other  1921 - 1923  Commanded the 2nd Cavalry Brigade. 
Other  1923  Retired as a brigadier general. 
Date of death1942-01-01