Brigadier General George Macleay Macarthur-Onslow

Date of birth1875-05-02 Camden, NSW 
Date commissioned  1895-04-05  Commissioned as a second lieutenant in the New South Wales Mounted Rifles. 
Date promoted  1896  Promoted to lieutenant. 
Other  1903  Became a lieutenant in the 2nd Light Horse. 
Date promoted  1911  Promoted to captain. 
Date promoted  1914-02-16  Promoted to major, commanding the 9th Light Horse Regiment. 
Other units  1914-08  Designated commander of the 1st Light Horse Regiment. 
Date and unit at appointment (Officers)  1914-11-01  Appointed to the AIF again, as deputy commander of the 7th Light Horse Regiment. 
Other units  1915-08-18 - 1918-09-02  Commanding Officer of the 7th Light Horse Regiment. 
Date promoted  1915-11-22  Promoted to lieutenant colonel. 
Other  1915-12-17  Organised the cricket match at Shell Green. 
Date of honour or award  1916-08  Mention in Despatches and awarded the Distinguished Service Order. 
Date wounded  1916-08-05  Severely wounded at Katia and evacuated. 
Other units  1918-05-01 - 1918-08-01  Acting commander of the 2nd Light Horse Brigade. 
Other units  1918-09-03  Took command of the newly formed 5th Light Horse Brigade with the temporary rank of brigadier general. 
Other  1919-01  Evacuated with typhoid. 
Date returned to Australia  1919-05   
Date of honour or award  1919-05  For his service in Palestine, he was twice Mentioned in Despatches and appointed a Companion of St Michael and St George (CMG). 
Other  1920  After the was, he was elected councillor for Wolindilly Shire, alderman of Camden City Council and mayor of Camden. 
Other  1920 - 1923  Aide de Camp to the Governor General. 
Other  1927 - 1931  Commanded the 1st Cavalry Division. 
Date of death1931-09-12 Camden, NSW