403403 Wing Commander Jack Napier Davenport, DSO, DFC & bar, GM

Date of birth1920-06-09  
Date and unit at enlistment (ORs)  1941-01-04   
Date promoted  1942-03-01  Flying officer. 
Other units  1942-03-15  No 455 Squadron. 
Date promoted  1942-11-16  Acting squadron leader. 
Date promoted  1943-08-26  Flight lieutenant. 
Other units  1943-11-29  Commanding Officer No 455 Squadron. 
Other units  1944-10  Officer in charge of Operational Training 18 Group Headquarters (controlling No 14 Squadron). 
Other units  1945  Senior Air Staff Officer RAAF Overseas Headquarters, London. 
Other units  c 1941  No 12 Operational Training Unit. 
Other units  c 1941  No 5 Elementary Flying School. 
Other units  c 1941  No 1 Initial Training School. 
Other units  c 1941  No 7 Service Flying Training School (Canada). 
Date promoted  c 1944  Squadron leader. 
Date promoted  c 1944  Wing commander.