General Arthur Leslie MacDonald

Service number 18, QX6229
Ranks Held Lieutenant Colonel, Major General, General
Birth Date 30 January 1919
Birth Place Australia: Queensland, North Queensland, Rockhampton
Death Date 20 January 1995
Final Rank General
Service Australian Army
Units
  • Australian Army Service Corps
  • CDFS
  • 3rd Battalion, The Royal Australian Regiment
  • Australian Force Vietnam
  • 2/15th Australian Infantry Battalion
Place Rockhampton
Conflicts/Operations
  • Korea, 1950-1953
  • Period 1950-1959
  • Period 1950-1959
  • Period 1970-1979
  • Second World War, 1939-1945
  • Vietnam, 1962-1975
Gazettes Biographical information The Oxford companion to Australian military history in 1995
Published in London Gazette in 1969-03-18
Published in London Gazette in 1953-01-01
Published in London Gazette in 1977-12-31
Published in London Gazette in 1953-11-24
Published in Commonwealth Gazette in 1969-03-13
Published in Commonwealth Gazette in 1953-01-08
Published in Commonwealth Gazette in 1978-01-03

Rolls

  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Korea, 1950-1953
  • Honours and Awards:

    Unit
    3rd Battalion, The Royal Australian Regiment
    Conflict
    Korea, 1950-1953
    Rank
    Lieutenant Colonel
    London Gazette
    24 November 1953 on page 6379 at position 18
  • Honours and Awards:

    Unit
    Australian Army Service Corps
    Conflict
    Period 1950-1959
    Rank
    Lieutenant Colonel
    London Gazette
    01 January 1953 on page 40 at position 4
    Commonwealth Gazette
    08 January 1953 on page 1 at position 11
  • Honours and Awards:

    Unit
    CDFS
    Conflict
    Period 1970-1979
    Rank
    General
    London Gazette
    31 December 1977 on page 39 at position 1
    Commonwealth Gazette
    03 January 1978 on page 5 at position 1
  • Honours and Awards:

    Unit
    Australian Force Vietnam
    Conflict
    Vietnam, 1962-1975
    Rank
    Major General
    London Gazette
    18 March 1969 on page 2903 at position 1
    Commonwealth Gazette
    13 March 1969 on page 1547 at position 1
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Korea, 1950-1953

Timeline

Date of birth 30 January 1919 Rockhampton, QLD.
Date of birth 30 January 1919
Other 1939 Graduated from the Royal Military College.
Date and unit at enlistment (ORs) 24 May 1940 2/15th Battalion.
Other units 1953 - 1954 Commanding Officer 3rd Battalion, the Royal Australian Regiment, Korea.
Other 1955 - 1956 Director of Military Operations.
Other 1957 - 1959 SEATO Planning Officer, Bangkok.
Other 1965 - 1966 Commander Papua New Guinea Command.
Other 1966 - 1967 Deputy Chief of General Staff.
Other 1967 - 1968 Adjutant General.
Other 1968 - 1969 Commander Australian Forces Vietnam.
Other 1969 - 1970 Adjutant General.
Other 1975 - 1977 Chief of the General Staff.
Other 1977 - 1979 Chief of Defence Force Staff.
Other 1979 Retired.
Date of death 20 January 1995
Date of death 20 January 1995

Related information

Places