Lieutenant Colonel David Manton Davis

Ranks Held Lieutenant Colonel, Major, Temporary Lieutenant Colonel
Birth Date 03 September 1867
Death Date 14 January 1931
Final Rank Lieutenant Colonel
Service Australian Imperial Force
Units
Conflict/Operation First World War, 1914-1918
Gazettes Published in London Gazette in 1918-03-11
Published in London Gazette in 1917-09-24
Published in Commonwealth Gazette in 1918-07-25
Published in Commonwealth Gazette in 1918-01-24

Rolls

  • Honours and Awards:

    Unit
    22nd Australian Infantry Battalion
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Temporary Lieutenant Colonel
    London Gazette
    24 September 1917 on page 9861 at position 1
    Commonwealth Gazette
    24 January 1918 on page 83 at position 36
  • Honours and Awards:

    Unit
    22nd Australian Infantry Battalion
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Temporary Lieutenant Colonel
    London Gazette
    11 March 1918 on page 3095 at position 2
    Commonwealth Gazette
    25 July 1918 on page 1594 at position 1
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Unit
    22nd Australian Infantry Battalion
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Lieutenant Colonel
  • First World War Embarkation Roll:

    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Major
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Unit
    22nd Australian Infantry Battalion
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Temporary Lieutenant Colonel

Timeline

Date of birth 03 September 1867
Date and unit at appointment (Officers) 23 June 1915 Appointed major in the 26th Battalion.
Other 26 June 1915 Appointed Commanding Officer of C Company, 26th Battalion.
Date of embarkation 29 June 1915
Other units 1916-05 Appointed Commanding Officer of the Cyclists Battalion, 1st ANZAC Corps.
Other units 1916-07 Appointed Commanding Officer of the 2nd ANZAC Entrenching Battalion.
Other units 13 August 1916 Rejoined 26th Battalion.
Other 17 November 1916 Evacuated to 3rd London General Hospital.
Date promoted 1917-02 Appointed lieutenant colonel.
Other units 1917-02 Commanding Officer of the 22nd Battalion.
Other units 1917-06 Commanding Officer of the 6th training Battalion, England.
Date of recommendation honour or award 01 June 1917
Date of death 14 January 1931