Biography

Birth date: 09 December 1894
Birth place: United Kingdom: England, Greater London, South Kensington
Death date: 02 February 1978
Final rank: Private
Service number: 726 - First World War, 1914-1918
Unit: 33rd Australian Infantry Battalion

George Cartwright (1894-1978) was born in London and later came to Australia. He worked as a labourer near Inverell, New South Wales, before enlisting in December 1915. His battalion went to France in November 1916, and the following year he was wounded while taking part in its first major battle; he was also gassed in early 1918. At Road Wood, south-west of Bouchavesnes near PĂ©ronne, as the 3rd Division sought to secure the north of the Somme River, Cartwright attacked an enemy machine-gun post that was holding up the advance. "His gallant deed had a most inspiring effect on the whole line, which immediately rushed forward."

Cartwright was badly wounded a few weeks later and returned to Australia, where he settled in Sydney. He served as a training officer in the Second World War.

[Expand all]

[Collapse all]

Rolls and Awards

  • Rank: Private
  • Date of embarkation: 04 May 1916
  • Place of embarkation: Sydney
  • Recommended for: Victoria Cross
  • Unit: 33rd Australian Infantry Battalion
  • Conflict: First World War, 1914-1918
  • Awarded: Victoria Cross
  • Unit: 33rd Australian Infantry Battalion
  • Conflict: First World War, 1914-1918

Collection Items

Photograph

Private Record

Timeline

Date of birth 1894-12-09
Date and unit at enlistment (ORs) 1915-12
Date of embarkation 1916-05-04
Date wounded 1917-06
Date wounded 1918-04 Gassed.
Date of honour or award 1918-08-31 Awarded Victoria Cross for action at Rood Wood, south west of Bouchavesnes, near Peronne, France whilst serving with 33 Battalion, 9 Brigade, 3 Division as a Private.
Date wounded 1918-09
Date of recommendation honour or award 1918-09-07
Date returned to Australia 1919-03
Date of discharge 1919-07 Continued his involvement with the military through the Citizen Military Forces.
Date promoted 1939-10 Promoted to temporary captain.
Date of death 1978-02-02