Biography

Birth date: 24 September 1916
Final rank: Wing Commander
Service number: 40050 - Second World War, 1939-1945
267508 - Second World War, 1939-1945
Units:
  • Royal Australian Air Force
  • No. 460 Squadron
  • Royal Air Force
  • No. 38 Squadron (RAF)

Rolls and Awards

Honours and Awards : Distinguished Service Order

  • Unit: Royal Australian Air Force
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Mention in despatches

  • Unit: Royal Air Force
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Distinguished Flying Cross

  • Unit: No. 38 Squadron (RAF)
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Collection Items

Private Record

Sound

Wing Commander Arthur Leonard George Hubbard DSO (Ret), pilot in 38 Squadron, first Commanding Officer of 460 Squadron Royal Australian Air Force (RAAF) and later as Commanding Officer of Operational Conversion Unit, 1939-1943, interviewed by Laurence (Laurie) Field

Wing Commander Arthur Leonard George Hubbard DSO (Ret), pilot in 38 Squadron, first Commanding Officer of 460 Squadron Royal Australian Air Force (RAAF) and later as Commanding Officer of Operational Conversion Unit, 1939-1943, interviewed by Laurence (Laurie) Field A transcript of this recording...

S01292

Timeline

Date of birth 1916-09-24
Date and unit at enlistment (ORs) 1936-07-15 Air Cadet.
Date commissioned 1937-08-26 Flying Officer in No 70 Squadron, RAF (service number 40050).
Date promoted 1940-08-03 Flight lieutenant.
Other units 1940-12-01 No 38 Squadron, RAF.
Date promoted 1941-11-21 Acting wing commander.
Date promoted 1941-12-01 Squadron leader.
Other units 1941-12-21 - 1942-08-01 Commanding Officer of No 460 Squadron, RAAF.
Date promoted 1943-12-01 Wing Commander.
Date of discharge 1945-06-03