Biography

Birth date: 15 December 1916
Birth place: Australia: Tasmania, Launceston
Death date: October 1992
Final rank: Air Vice Marshal
Service number: O344 - Period 1960-1969
133 - Second World War, 1939-1945
Unit: No. 3 Squadron

Rolls and Awards

Honours and Awards : Distinguished Service Order

  • Unit: No. 3 Squadron
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Distinguished Flying Cross

  • Unit: No. 3 Squadron
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Bar to Distinguished Service Order

  • Unit: Royal Australian Air Force
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : United States Silver Star

  • Unit: Royal Australian Air Force
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Dutch Commander of the Order of Orange-Nassau

  • Unit: Royal Australian Air Force
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Companion of the Order of the Bath

  • Unit: Royal Australian Air Force
  • Conflict: Unlinked Conflict

Collection Items

Sound (1)

Sound

(O344) Eaton, Brian Alexander (Air Vice Marshal)

Brian Eaton, 3 Squadron RAAF, interviewed by Edward Stokes for The Keith Murdoch Sound Archive of Australia in the War of 1939-45 A transcript of this recording may be available. For further information please contact the Sound section.

S00986

Timeline

Date of birth 1916-12-15
Date and unit at enlistment (ORs) 1936-01-20 Air cadet in Flying Training School.
Date promoted 1937-01-01 Pilot officer.
Other units 1937-01-19 No 1 Squadron.
Other units 1937-05-03 No 21 Squadron.
Date promoted 1937-07-01 Flying officer.
Other units 1938-06-30 No 1 Flying Training School.
Other units 1939-07-19 Equipment Training School.
Date promoted 1939-09-01 Flight lieutenant.
Other units 1940-04-29 Central Flying School.
Date promoted 1940-09-01 Temporary squadron leader.
Other units 1941-06-18 Directorate of Training.
Other units 1942-03-17 No 5 Fighter Sector Headquarters.
Other units 1942-06-09 Headquarters No 1 Training Group.
Other units 1942-08-04 No 5 Service Flying Training School.
Other units 1942-09-01 No 2 Operational Training Unit.
Other units 1942-10-04 No 1 Embarkation Depot.
Other units 1942-11-04 Overseas Headquarters.
Other units 1943-01-17 No 1 Middle East Training School.
Other units 1943-04-19 Commanding Officer No 3 Squadron.
Date promoted 1943-06-01 Flight lieutenant (substantive).
Date promoted 1943-12-01 Temporary wing commander.
Other units 1944-02-20 No 1 Mobile Operations Room Unit, Italy.
Date promoted 1944-08-01 Acting group captain.
Other units 1945-09 Posted to United Kingdom.
Other units 1945-09 RAF Staff College.
Other units 1946 RAF Meteor Squadron.
Other units 1946 RAF School of Air Support, Central Fighter Establishment.
Other units 1946-10 Repatriated to Australia.
Other units 1946-11 RAAF School of Air Support.
Other units 1947 Commanding Officer No 78 Wing, Malta.
Other units 1948 Headquarters, British Commonwealth Occupation Forces, Japan.
Other units 1949-11 Deputy Director of Training.
Other units 1951 Commanding Officer No 78 Wing, Malta.
Other units 1955 RAAF Director of Operations.
Other units 1957 Commandant School of Land-Air Warfare.
Other units 1957 Officer Commanding RAAF Williamtown.
Other units 1959 Director Joint Services Plans.
Other units 1961 Imperial Defence College.
Date of death 1992-10