Biography

Birth date: 31 March 1913
Final rank: Wing Commander
Service number: 400590 - Second World War, 1939-1945
Units:
  • No. 464 Squadron
  • No. 114 Squadron (RAF)

Rolls and Awards

Honours and Awards : Mention in despatches

  • Unit: Royal Australian Air Force
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Distinguished Flying Cross

  • Unit: No. 114 Squadron (RAF)
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Bar to Distinguished Flying Cross

  • Unit: No. 464 Squadron
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : French Croix de Guerre

  • Unit: Royal Australian Air Force
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Collection Items

Photograph

UK0915

LONDON, ENGLAND. 1944-01-18. PORTRAIT OF 400590 WING COMMANDER R. W. IREDALE DFC, MELBOURNE, VIC, WHO HAS BECOME COMMANDING OFFICER OF MOSQUITO NO. 464 SQUADRON RAAF IN THE UK, AT RAAF OVERSEAS HQ.

UK0915

UK1287

KENT, ENGLAND. 1944-05-09. 400590 WING COMMANDER R. W. IREDALE, HEIDELBERG, VIC, COMMANDING OFFICER OF NO. 464 (MOSQUITO) SQUADRON RAAF AT RAF STATION GRAVESEND, AND HIS CANADIAN NAVIGATOR FLIGHT LIEUTENANT J. L. MCCAUL, TORONTO, ALWAYS FLY IN AIRCRAFT WITH THE SIGN "F" FOR FREDDIE. THEY HAVE MADE...

UK1287

UK1306

KENT, ENGLAND. 1944-05-21. AT A MOSQUITO NO. 464 SQUADRON RAAF OF THE SECOND TACTICAL AIR FORCE BASED AT RAF STATION GRAVESEND, WING COMMANDER R. W. IREDALE DFC, HEIDELBERG, VIC (LEFT), THE COMMANDING OFFICER, AND FLIGHT LIEUTENANT MCCAUL DFC, TORONTO, CANADA MAKE A RECORDING FOR THE SOUTH PACIFIC...

UK1306

Timeline

Date of birth 1913-03-31
Date and unit at enlistment (ORs) 1940-09-13 No 5 Initial Training School, Bradfield Park.
Other 1941-01 Left Australia.
Date promoted 1941-05-05 Pilot officer.
Other 1941-06 Left Canada.
Other units 1941-09-11 No 114 Squadron.
Date promoted 1942-01-08 Acting flight lieutenant.
Date promoted 1942-03-14 Acting squadron leader.
Other units 1942-09-30 No 464 Squadron.
Other units 1943 No 13 Operational Training Unit.
Date promoted 1943-05-05 Flight lieutenant.
Other units 1943-10-10 No 464 Squadron.
Date promoted 1944-01-06 Acting wing commander.
Other units 1944-01-06 Commanding Officer No 464 Squadron.
Other units 1945-02-01 No 140 Wing Headquarters, RAF.