Biography

Birth date: 05 June 1911
Birth place: Australia: South Australia, Mannum
Final rank: Lieutenant Colonel
Service number: SX2915 - Second World War, 1939-1945
Units:
  • 2/27th Australian Infantry Battalion
  • 36th Australian Infantry Battalion

Rolls and Awards

Honours and Awards : Distinguished Service Order

  • Unit: 36th Australian Infantry Battalion
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Mention in despatches

  • Unit: 2/27th Australian Infantry Battalion
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Collection Items

Photograph

067883

TRINITY BEACH, QLD. 1944-07-23. MEMBERS OF ONE OF THE SYNDICATES ATTENDING THE STAFF AND COMMAND COURSE FOR SENIOR OFFICERS OF THE 7TH DIVISION, THE 9TH DIVISION AND CORPS UNITS ARRANGED BY HEADQUARTERS, 1ST AUSTRALIAN CORPS. IDENTIFIED PERSONNEL ARE:- SX2915 LIEUTENANT COLONEL O.C. ISAACHSEN, NEW...

067883

076539

AT SEA. 1944-10-07. SX2915 LIEUTENANT COLONEL O.C. ISAACHSEN, COMMANDING OFFICER 36TH INFANTRY BATTALION LECTURING HIS TROOPS ON THE TERRAIN OF NEW IRELAND WHILE EN ROUTE TO THE ISLAND ABOARD THE DUTCH TROOPSHIP "SWARTENHONDT".

076539

076540

SX2915 Lieutenant Colonel (Lt Col) O C Isaachsen, Commanding Officer, 36th Infantry Battalion lecturing his troops on the terrain of New Ireland while en route from New Guinea aboard the Dutch troopship, Swartenhondt. Identified personnel are: (left to right) VX147013 Private (Pte) T D O'Brien;...

076540

076541

AT SEA. 1944-10-07. OFFICERS OF THE 36TH INFANTRY BATTALION ABOARD THE DUTCH TROOPSHIP, "SWARTENHONDT" WHILE EN ROUTE FROM NEW GUINEA TO NEW BRITAIN. IDENTIFIED PERSONNEL ARE:- NX141455 CAPTAIN G.E. MOYES (1); NX104275 CAPTAIN J.K. LANCASTER (2); QX33701 CAPTAIN G.A. THEODORE (3); SX4840 CAPTAIN...

076541

076558

HOSKINS, NEW BRITAIN. 1944-10-08. SX2915 LIEUTENANT-COLONEL O.C. ISAACHSEN, COMMANDING OFFICER, 36TH INFANTRY BATTALION GREETING MAJOR LEONARD, UNITED STATES ARMY AND COMMANDER OF THE AREA.

076558

076578

HOSKINS, NEW BRITAIN. 1944-10-09. OFFICERS OF THE 36TH INFANTRY BATTALION WITH A CAPTURED JAPANESE TWIN BARREL ANTI-AIRCRAFT GUN. IDENTIFIED PERSONNEL ARE:- NX166133 CAPTAIN L.W. MCGLYNN (1); QX34008 LIEUTENANT J.P. CONNORS (2); SX2915 LIEUTENANT-COLONEL O.C. ISAACHSEN, COMMANDING OFFICER (3);...

076578

076590

HOSKINS, NEW BRITAIN. 1944-10-10. NGX347 LIEUTENANT C.W. BLAKE, MM, AUSTRALIAN NEW GUINEA ADMINISTRATIVE UNIT (2) DESCRIBING THE AREA OF NEW BRITAIN IN WHICH THE 36TH INFANTRY BATTALION WILL BE OPERATING TO THE UNIT COMMANDING OFFICER, SX2915 LIEUTENANT-COLONEL O.C. ISAACHSEN (1).

076590

Heraldry

Marching banner : 36th Australian Infantry Battlaion

Dark green felt marching banner with painted white lettering '36TH BATTALION' (top) and 'IKE'S MARINES' (bottom). In the centre is a painted representation of a yellow sun rising between two mountains. In front of the mountains are palm trees and a beach. In the foreground is a camouflaged landing...

REL35300.002

Timeline

Date of birth 1911-06-05 Mannum SA
Date commissioned 1933-09-20
Interwar Service 2 1933-09-20 lieutenant 27th battalion
Interwar Service 3 1939-04-14 captain
Career summary 2 1940-05-01 seconded 2/27th battalion
Career summary 3 1940-05-07 enlisted 2AIF
Career summary 4 1940-06-17 - 1940-07-05 course Staff & Command School Sydney (Company Co
Career summary 5 1940-11-24 arrived Middle East
Career summary 6 1941-01-14 major
Career summary 7 1941-10-04 gun shot wound lf leg 18 Jun 41 (returned to unit
Career summary 9 1941-11-25 course Middle East Combined Training Centre 15
Career summary 10 1942-03-25 Returned to Australia (4MD)
Career summary 11 1942-08-11 temporary lieutenant colonel, commanding officer 51st battalion
Appointment 1942-08-11 - 1942-09-02 Battalion: 51st; Rank on appointment: major, temporary lieutenant colonel ; Appointed from: 2/27th battalion ; Reason for end of appointment: new command -infantry battalion (battalion disbanded ??)
Career summary 12 1942-08-14 arrived New Guinea
Career summary 13 1942-09-01 lieutenant colonel
Career summary 14 1942-09-02 commanding officer 36th battalion
Appointment 1942-09-02 - 1945-08-28 Battalion: 36th; Rank on appointment: commanding officer 36th battalion ; Appointed from: commanding officer 51st battalion ; Reason for end of appointment: new command -infantry battalion (battalion disbanded ?)
Career summary 17 1943-02-27 - 1943-03-18 evacuated Malaria benign tertian (a type of mala
Career summary 15 1943-03-19 Returned to Australia (Mareeba)
Career summary 18 1943-05-29 evacuated Malaria benign tertian (a type of malaria) 6
Career summary 16 1943-07-07 arrived New Guinea
Career summary 19 1944-04-26 attached Headquarters 6th Brigade 14
Career summary 20 1944-07-20 Returned to Australia (Townsville )
Career summary 21 1944-07-21 - 1944-09-23 course Staff Cse (amphibious)
Career summary 22 1944-09-24 arrived Moresby
Career summary 23 1944-10-08 Arrived New Britain
Career summary 24 1945-06-26 Returned to Australia (Bris)
Career summary 25 1945-08-28 commanding officer 2/1st battalion
Appointment 1945-08-28 - 1945-10-24 Battalion: 2/1st; Rank on appointment: lieutenant colonel; Appointed from: lieutenant colonel; Reason for end of appointment: demobilised
Career summary 26 1945-10-24 relinquished command 2/1st battalion
Career summary 27 1945-11-22 Reserve of Officers
Career summary 28 1946-02-21 Companion of the Distinguished Service Order (South-west Pacific Area 1 Oct 44-31 Mar 45)
Career summary 1 captain 27th battalion
Career summary 8 30 Dec 41 MID
Interwar Service 1 presumably OR service