Biography

Birth date: 21 October 1919
Final rank: Squadron Leader
Service number: 400101 - Second World War, 1939-1945
Unit: No. 3 Squadron

Rolls and Awards

Honours and Awards : Distinguished Service Order

  • Unit: No. 3 Squadron
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Bar to Distinguished Flying Cross

  • Unit: No. 3 Squadron
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Distinguished Flying Cross

  • Unit: No. 3 Squadron
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Collection Items

Photograph

MEB0227

Fano, Italy. 15 December 1944. The No. 3 Squadron RAAF, which since Alamein has been flying Kittyhawk aircraft, has been re-equipped with the formidable North American P51 Mustang aircraft. The commanding officer 400101 Squadron Leader P. M. Nash DFC and Bar of Brighton, Vic (right), discusses the...

MEB0227

UK2641

London, England. 1945-03-21. Portrait of 400101 Squadron Leader M. P. Nash DFC and Bar, of Brighton, Vic, with a friend, was one of nineteen Australian airmen at Buckingham Palace who received awards from King George VI. Nash was formerly CO of a RAAF Kittyhawk Squadron operating in the Middle East.

UK2641

UK2642

London, England. 1945-03-21. Portrait of 400101 Squadron Leader M. P. Nash DFC and Bar, of Brighton, Vic, one of nineteen Australian airmen who received awards from King George VI at Buckingham Palace. Nash was formerly Commanding Officer of a RAAF Kittyhawk Squadron in the Middle East.

UK2642

MEA2164

Jesi, Italy. c. September 1944. Informal portrait of 400101 Squadron Leader P. M. Nash DFC and Bar of Brighton, Vic, commanding officer of No. 3 (Mustang) Squadron RAAF in Italy in the cockpit of his aircraft prior to taking off on another voyage of destruction. The target being enemy strongpoints,...

MEA2164

Timeline

Date of birth 1919-10-21
Other units 1940-05 No 2 Course Empire Air Training Scheme.
Date and unit at enlistment (ORs) 1940-05-27 Aircraftman.
Date promoted 1940-07-22 Leading aircraftman.
Date promoted 1941-01-12 Sergeant.
Other units 1941-05 Intermediate Training Instructor.
Date promoted 1941-10-01 Flight sergeant.
Date promoted 1942-04-01 Warrant officer.
Date promoted 1942-10-01 Pilot officer.
Other units 1942-11 No 3 Squadron.
Date promoted 1943-04-01 Flying officer.
Date promoted 1943-09-26 Flight lieutenant.
Date promoted 1944-02-20 Squadron leader.
Other units 1944-02-22 Commanding Officer No 3 Squadron.
Other units 1944-04 Command Desert Air Force Training Flight.
Other units 1944-08 Air Liaison Officer No 65 Commander Royal Engineers.
Other units 1944-09 Command Ground Control Unit (Rover Joe) - attached to American 5th Army.
Other units 1944-10 Commanding Officer No 3 Squadron.
Date of discharge 1945-12