Biography

Birth date: 16 May 1895
Birth place: Australia: Victoria, Bendigo
Death date: 17 August 1971
Death place: Australia: South Australia, Adelaide, North Adelaide
Final rank: Temporary Brigadier
Service number: 8026 - First World War, 1914-1918
VX43445 - Second World War, 1939-1945
V84544 - Second World War, 1939-1945
Units:
  • Morseby S/A
  • 2nd Field Company, Australian Engineers
  • 5th Field Company, Australian Engineers
  • 7th Field Company, Australian Engineers

Rolls and Awards

First World War Embarkation Roll

  • Rank: Sapper
  • Date of embarkation: 20 April 1916
  • Place of embarkation: Sydney

Honours and Awards (Recommendation) : Distinguished Conduct Medal

  • Unit: 5th Field Company, Australian Engineers
  • Conflict: First World War, 1914-1918

Honours and Awards (Recommendation) : Military Cross

  • Unit: 7th Field Company, Australian Engineers
  • Conflict: First World War, 1914-1918

Honours and Awards (Recommendation) : Distinguished Conduct Medal

  • Unit: 5th Field Company, Australian Engineers
  • Conflict: First World War, 1914-1918

Honours and Awards (Recommendation)

  • Unit: 2nd Field Company, Australian Engineers
  • Conflict: First World War, 1914-1918

Honours and Awards (Recommendation) : Military Cross

  • Unit: 7th Field Company, Australian Engineers
  • Conflict: First World War, 1914-1918

Honours and Awards : Distinguished Conduct Medal

  • Unit: 5th Field Company, Australian Engineers
  • Conflict: First World War, 1914-1918

Honours and Awards : Military Cross

  • Unit: 7th Field Company, Australian Engineers
  • Conflict: First World War, 1914-1918

Honours and Awards : Mention in despatches

  • Unit: Morseby S/A
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Collection Items

Photograph

093084

LAE AREA, NEW GUINEA, 1945-06-16. LT-GEN V.A.H. STURDEE, GOC FIRST ARMY (1) AND MAJ H.R. PARKE, COMMANDING OFFICER 2/3 FORESTRY COMPANY (2), INSPECTING THE UNIT DURING A PARADE ATTENDED BY ALL ENGINEER COMPANIES UNDER THE COMMAND OF 11 COMMANDER, ROYAL ENGINEERS (WORKS) (AIF), TO COMMEMORATE...

093084

100437

Port Moresby, New Guinea. 1944-05-09. Brigadier W. C. D. Veale MC DCM , Commanding Moresby Base Sub area, sitting working at his desk.

100437

100438

Port Moresby, New Guinea. 1944-05-09. Portrait of Brigadier W. C. D. Veale MC DCM, Commanding Moresby Base Sub area.

100438

100482

Port Moresby, New Guinea. 1944-05-31. Group portrait of Officers of A Mess, HQ Moresby Base Sub Area. Left to right: Back row: Captain (Capt) R. V. Tiedemann, Capt A. B. Newell; Major (Maj.) D. H. Watson; Capt A. L. Richardson. Middle row: Maj. J. W. Flannagan; Lieutenant Colonel (Lt Col) G. N....

100482

095810

Brigadier W.C.D. Veale, Chief Engineer First Army in conference with Japanese staff officers after the surrender ceremony aboard the aircraft carrier HMS Glory. The surrender of all Japanese forces in New Guinea, New Britain and the Solomons, by General H. Imamura, Commander Eighth Area Army, and...

095810

097385

LAE, NEW GUINEA. 1945-10-04. BRIGADIER W.C.D. VEALE MC DCM, CHIEF ENGINEER HEADQUARTERS FIRST ARMY.

097385

097390

LAE, NEW GUINEA. 1945-10-04. MEMBERS OF HEADQUARTERS FIRST ARMY IN ANTEROOM 'A' MESS. IDENTIFIED PERSONNEL ARE:- BRIGADIER E.L. SHEEHAN, BRIGADIER, GENERAL STAFF (1); BRIGADIER R.H. NIMMO, DEPUTY ASSISTANT AND QUARTERMASTER GENERAL (2); BRIGADIER P.S. MCGRATH, DEPUTY DIRECTOR OF SUPPLY AND...

097390

125505

SYDNEY, NSW. 1945. SENIOR OFFICERS OUTSIDE 2ND ARMY HEADQUARTERS. VX1 GENERAL SIR THOMAS BLAMEY, COMMANDER IN CHIEF 2ND AIF (1); NX133091 MAJOR GENERAL H. W. LLOYD (2); VX43445 BRIGADIER W. C. D. VEALE MC DCM (3); NX114012 BRIGADIER I. A. FULLERTON (4).

125505

125523

PARRAMATTA, NSW. 1945. SENIOR OFFICERS OF HEADQUARTERS (HQ) 2ND ARMY ON THE STEPS OUTSIDE "GOWAN BRAE" A VICTORIAN MANSION TAKEN OVER AS HEADQUARTERS (HQ) OF 1 DIVISION. NX114012 BRIGADIER J. S. FULLARTON (1); VX133091 MAJOR GENERAL H. W. LLOYD (2); SX1479 BRIGADIER C. E. PRIOR, DEPUTY ADJUTANT AND...

125523

305712

Brigadier W.C.D. Veale, Chief Engineer First Army in conference with Japanese staff officers after the surrender ceremony aboard the aircraft carrier HMS Glory. The surrender of all Japanese forces in New Guinea, New Britain and the Solomons, by General H. Imamura, Commander Eighth Area Army, and...

305712

Private Record

Timeline

Date of birth 1895-05-16 Bendigo VIC
Date of embarkation 1916-04-20
Date of recommendation honour or award 1917
Date of recommendation honour or award 1917-10-11
Date of recommendation honour or award 1917-10-14
Date of recommendation honour or award 1918-08-15
Date of recommendation honour or award 1918-09-06
Interwar Service 1 1920-07-01 lieutenant Reserve of Officers 3MD
Interwar Service 2 1924-11-10 lieutenant Reserve of Officers 4 MD
Interwar Service 3 1929-07-26 captain 43rd battalion
Interwar Service 4 1930-07-01 43/48th battalion
Interwar Service 5 1933-02-03 major
Interwar Service 6 1936-07-01 lieutenant colonel commanding officer 10/50th battalion
Interwar Service 7 1936-10-01 commanding officer 10th battalion
Appointment 1936-10-01 - 1940-06-01 Battalion: 10th; Rank on appointment: lieutenant colonel; Appointed from: commanding officer 10/50th battalion ; Reason for end of appointment: age new command -training unit: Commandant Australian Imperial Force training Depots
Career summary 3 1940-07-02 enlisted 2AIF
Career summary 4 1940-07-02 seconded as lieutenant colonel to commanding officer 2/3rd Pioneer battalion
Career summary 5 1941-07-07 CRoyal Australian Engineers 7th MD
Career summary 6 1941-10-06 temporary colonel appointed CE
Career summary 7 1942-02-12 brigadier Comd Sparrow Force
Career summary 8 1942-02-12 arrived Timor
Career summary 9 1942-07-01 command NSW Lines of Communication Engr Training Depot
Career summary 10 1943-06-07 arrived Moresby
Career summary 11 1943-06-20 Returned to Australia (Townsville )
Career summary 12 1944-03-14 command Moresby Base Sub-Area
Career summary 13 1944-04-03 arrived Moresby
Career summary 14 1944-06-08 CE Headquarters 2 Australian Army
Career summary 15 1944-08-19 Returned to Australia
Career summary 16 1945-05-18 CE Headquarters 1 Australian Army
Career summary 17 1945-05-29 arrived Lae
Career summary 18 1945-07-31 Mention in Despatches
Career summary 20 1946-04-25 Reserve of Officers honourary brigadier
Career summary 21 1955 later colonel Commandant of Royal Australian Engineers
Date of death 1971-08-17
Career summary 19 c 1946-02-08 Returned to Australia
Career summary 1 commanding officer 10th battalion
Career summary 2 full time duty commandant AIF training Depots 1 Jun 40 [**Comd of Infantry battalion ceases at this point]
Served 1914-1918 Command: ; Service: Western Front
WW1 Service 1 5th Fd Company RAE
WW1 Service 2 enlisted as OR finished war as lieutenant
WW1 Service 3 awarded Military Cross DCM