Biography

Birth date: 11 February 1896
Birth place: Australia: South Australia, Goodwood
Death date: 31 December 1974
Final rank: Lieutenant Colonel
Service number: 3111 - First World War, 1914-1918
SX1445 - Second World War, 1939-1945
Units:
  • 50th Australian Infantry Battalion
  • 2/10th Australian Infantry Battalion

Rolls and Awards

First World War Embarkation Roll

  • Rank: Private
  • Date of embarkation: 14 September 1915
  • Place of embarkation: Adelaide

Honours and Awards (Recommendation) : Distinguished Conduct Medal

  • Unit: 50th Australian Infantry Battalion
  • Conflict: First World War, 1914-1918

Honours and Awards : Mention in despatches

  • Unit: 2/10th Australian Infantry Battalion
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Distinguished Conduct Medal

  • Unit: 50th Australian Infantry Battalion
  • Conflict: First World War, 1914-1918

Collection Items

Photograph

027410

WANIGELA, NEW GUINEA. 1942-10. MEN OF THE 2/10TH AUSTRALIAN INFANTRY BATTALION DRAGGING LOGS ACROSS A RIVER TO A SANDSPIT WHERE THEY ARE CONSTRUCTING A WHARF AT WANIGELA MISSION IN COLLINGWOOD BAY SGT. A.D. VERRIER IS LEADING THE PARTY.

027410

030385/01

Giarabub, Libya. 1941-03. Captain T. J. Schmedje, Officer Commanding Machine Gun Platoon, 2/10th Australian Infantry Battalion, and Lieutenant Colonel A. D. Verrier DCM ED, Commanding Officer, 2/10th Australian Infantry Battalion, on the track from Mersa Matruh to Giarabub.

030385/01

030386/16

Giarabub, Libya. 22 March 1941. Italian prisoners of war (POWs) at Headquarters, 18th Australian Infantry Brigade. Lieutenant Colonel A. D. Verrier DCM ED, Commanding Officer, 2/10th Australian Infantry Battalion, pictured right (foreground).

030386/16

P00828.001

INGLEBURN, NSW. 1940-05-01. GROUP PORTRAIT OF OFFICERS OF 2/10TH BATTALION AIF PRIOR TO DEPARTURE FOR UK. LEFT TO RIGHT: FRONT ROW : CAPTAINS G.D.T. COOPER, W.A. BROCKSOPP, A.W. BUTTROSE, G.R. MATTHEWS, T.J. DALY, MAJOR L.G. BRUER, LIEUT-COL. A.D. VERRIER DCM ED, MAJOR A.S.W. ARNOLD, CAPTAINS E.F....

P00828.001

P01997.002

Probably Sydney, NSW. 1940-05. Group portrait of some of the officers on a troop transport ship prior to departure for the Middle East as part of the third convoy. Left to right: Captain (Capt) W.N. Parry-Okeden, Capt I.D. Hayward, Capt C.C.F. Bourne, Major W.E.F. Lubke, Lieutenant Colonel (Lt Col)...

P01997.002

Timeline

Date of birth 1896-02-11 Goodwood, SA.
Date and unit at enlistment (ORs) 1915-06-18 Enlisted 10th Reinforcements, 10th Battalion.
Date of embarkation 1915-09-14
Other units 1916-02-29 Transferred to the 50th Battalion.
Date promoted 1916-08-14 Appointed lance corporal.
Other 1916-12-26 Appointed temporary corporal.
Date wounded 1917-04-02 Wounded in action, gun shot wound to the face.
Date of recommendation honour or award 1917-04-10
Date of honour or award 1917-05-08 Distinguished Conduct Medal. 'For most conspicuous gallantry and devotion to duty. He led his section against a strong position with great skill and courage, and later though wounded continued to control his men at a critical period.'
Date promoted 1917-07-28 Appointed sergeant.
Date wounded 1917-09-26 Wounded in action, gun shot wound to right side of the body.
Date promoted 1917-12-26 Appointed corporal.
Date returned to Australia 1918-02-15 Deemed unfit for duty.
Date of discharge 1918-05-01 Discharged from active service.
Date commissioned 1920-11-01 Appointed lieutenant 2/27th Infantry Regiment.
Other units 1921-03-31 Transferred to 27th Battalion.
Date promoted 1925-02-11 Appointed captain.
Date promoted 1930-01-24 Appointed major.
Date promoted 1939-07-01 Appointed lieutenant colonel and commanding officer of the 43rd Battalion.
Other units 1939-10-13 - 1941-08-01 Seconded to the 2/10th Battalion as a lieutenant colonel and commanding officer.
Other 1940-06-18 Arrived in Scotland.
Other 1940-12-31 Arrived in the Middle East form the United Kingdom.
Other 1941-03-01 - 1941-04-21 Attended a course for senior officers at the Middle East Tactical School.
Other 1941-07-31 Verrier was evacuated due to chronic bronchitis, lster emphysema was diagnosed as well.
Other 1941-08-01 Verrier relinquished command of the 2/10th Battalion as he was deemed medically unfit for duty.
Other 1941-08-02 Transferred to the 4th Australian Genral Hospital in Tobruk.
Other units 1941-09-22 Verrier returned to duty and was seconded to 7th Australian infantry training Brigade as commander.
Date of honour or award 1941-12-30 Mention in Despatches.
Date returned to Australia 1942-03-16
Other 1942-07-14 Appointed Commanding Officer Northern Territory Advanced Reinforcement Depot.
Other 1942-07-25 Appointed inspector of Military Prisons and Detention Barracks, Land Headquarters.
Other 1945-07-04 Arrived Lae, where he was attached to Lae Headquarters.
Other 1945-08-28 Relinquished position of inspector of Military Prisons and Detention Barracks.
Date of discharge 1945-09-25 Tranferred to the Reserve of Officers.
Date of death 1974-12-31