Biography

Birth date: 09 June 1920
Birth place: Australia: New South Wales, Sydney, Rose Bay
Final rank: Air-Commodore
Service number: 403403 - Second World War, 1939-1945
Unit: No. 455 Squadron

Rolls and Awards

Honours and Awards (Recommendation) : George Medal

  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : George Medal

  • Unit: Royal Australian Air Force
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Distinguished Flying Cross

  • Unit: No. 455 Squadron
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Bar to Distinguished Flying Cross

  • Unit: No. 455 Squadron
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Distinguished Service Order

  • Unit: No. 455 Squadron
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Mention in despatches

  • Unit: Royal Australian Air Force
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Collection Items

Art

Squadron Leader Jack Davenport

Portrait of Wing Commander Jack Napier Davenport, DSO, DFC and Bar, GM, Commanding Officer, 455 Squadron RAAF, wearing C-type flying helmet, oxygen mask and Irvin jacket. During the Second World War Freedman enlisted in the RAAF and was appointed as a war artist attached to the RAAF Historical War...

ART27644

Wing Commander Jack Davenport

A portrait of Wing Commander Jack Napier Davenport, DSO, DFC and Bar, GM, No 455 Squadron, Coastal Command.

ART23475

Photograph

P05831.013

The view from navigator, 033157 Flying Officer (later Flight Lieutenant) Forbes Macintyre's cupola as a swarm of Beaufighters attack German shipping in the North Sea, off the Freisian Islands near Borkum. The operation was a combined Langham Wing and North Coates Wing strike that included 14...

P05831.013

P05831.016

The view from navigator, 033157 Flying Officer (later Flight Lieutenant) Forbes Macintyre's cupola as a swarm of Beaufighters attack German shipping in the North Sea, off the Freisian Islands near Borkum. The operation was a combined Langham Wing and North Coates Wing strike that included 14...

P05831.016

UK0811

LONDON, ENGLAND. 1943-12-07. 403403 SQUADRON LEADER J. N. DAVENPORT DFC, BLAKEHURST, NSW (RIGHT) OUTSIDE BUCKINGHAM PALACE AFTER AN INVESTITURE, WITH HIS FIANCEE MISS S. J. MCDAVID AND HIS BROTHER 413547 FLIGHT SERGEANT K. DAVENPORT.

UK0811

UK1660

NORFOLK, ENGLAND. 1944-07-26. HIS ROYAL HIGHNESS THE DUKE OF GLOUCESTER DURING A VISIT TO THE SQUADRON WITH THE COMMANDING OFFICER 403403 WING COMMANDER J. N. DAVENPORT DSO DFC, SYDNEY, NSW, OF NO. 455 (BEAUFIGHTER) SQUADRON RAAF, AT RAF STATION LANGHAM, WHO HAS LED AN RAF STRIKE WING ON SEVERAL...

UK1660

Sound

Side 1: "Coastal Command attack a Convoy off Norway" by Wing Commander Jack Davenport, 455 Squadron RAAF, 16 July 1944. Side 2: "Beaufighters attack convoy off Heligoland" by Squadron Leader Colin Milsom, 455 Squadron RAAF, 22 July 1944.

Side 1: "Coastal Command attack a Convoy off Norway" by Wing Commander Jack Davenport, 455 Squadron RAAF, 16 July 1944. Side 2: "Beaufighters attack convoy off Heligoland" by Squadron Leader Colin Milsom, 455 Squadron RAAF, 22 July 1944.

S00197

(403403) Davenport, Jack Napier (Wing Commander)

Wing Commander Jack Napier Davenport , interviewed by Ken Llewellyn about his service with Royal Australian Air Force (RAAF) during the Second World War

S01651

Timeline

Date of birth 1920-06-09
Date and unit at enlistment (ORs) 1941-01-04
Date promoted 1942-03-01 Flying officer.
Other units 1942-03-15 No 455 Squadron.
Date promoted 1942-11-16 Acting squadron leader.
Date promoted 1943-08-26 Flight lieutenant.
Other units 1943-11-29 Commanding Officer No 455 Squadron.
Other units 1944-10 Officer in charge of Operational Training 18 Group Headquarters (controlling No 14 Squadron).
Other units 1945 Senior Air Staff Officer RAAF Overseas Headquarters, London.
Other units c 1941 No 1 Initial Training School.
Other units c 1941 No 12 Operational Training Unit.
Other units c 1941 No 5 Elementary Flying School.
Other units c 1941 No 7 Service Flying Training School (Canada).
Date promoted c 1944 Squadron leader.
Date promoted c 1944 Wing commander.