Biography

Birth date: 03 July 1916
Final rank: Wing Commander
Service number: 400102 - Second World War, 1939-1945
Unit: No. 1652 Conversion Unit RAF

Rolls and Awards

Honours and Awards : Distinguished Flying Cross

  • Unit: No. 1652 Conversion Unit RAF
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Mention in despatches

  • Unit: Royal Australian Air Force
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Collection Items

Timeline

Date of birth 1916-07-03
Other units 1940 5 Elementary Flying Training School.
Other units 1940 - 1941 3 Service Flying Training.
Other 1940-08-03 Left Australia for Canada.
Other units 1941 19 Operational Training unit.
Other units 1941 No 58 Squadron (RAF).
Other 1941-01 Left Canada for England.
Other units 1941-04-20 No 35 Squadron (RAF).
Other units 1941-12-16 No 1663 Heavy Conversion Unit.
Date promoted 1942-02-09 Flying officer.
Date promoted 1942-05-15 Acting squadron leader.
Date promoted 1943-03-02 Acting wing commander.
Date promoted 1943-08-09 Flight lieutenant.
Other units 1943-09-01 Commanding Officer of No 460 Squadron.
Date captured 1943-10-08 Shot down and taken prisoner of war (no 3138) and held at Stalag Luft 3 - Sagan & Belaria.