Biography

Birth date: 27 August 1897
Birth place: Australia: New South Wales, Newcastle
Death date: 24 September 1959
Final rank: Temporary Brigadier
Service number: 315 (VX20315) - Second World War, 1939-1945
VX20315 (NP10263) - Second World War, 1939-1945
Units:
  • 16th Australian Infantry Brigade
  • 2/5th Australian Infantry Battalion

Rolls and Awards

Honours and Awards : Commander of the Order of the British Empire

  • Unit: 16th Australian Infantry Brigade
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Distinguished Service Order

  • Unit: 2/5th Australian Infantry Battalion
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Mention in despatches

  • Unit: 2/5th Australian Infantry Battalion
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Mention in despatches

  • Unit: 2/5th Australian Infantry Battalion
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Collection Items

Art

Major General Roy King

Head and shoulders portrait of Major General Roy King, CBE, DSO, MID, who was the commanding officer of 2/5 Battalion, 6 Division, 17 Brigade, A.I.F and served in the Western Desert and North Africa campaigns. His enlistment number was VX20315.

ART28109

Photograph

059934

WONDECLA, QLD. 1943-11-05. VX19 MAJOR GENERAL J. E. S. STEVENS DSO ED (1), GENERAL OFFICER COMMANDING, TAKING OVER THE 6TH AUSTRALIAN DIVISION PARADE FROM VX20315 BRIGADIER R. KING DSO (2), IN PREPARATION FOR AN INSPECTION BY VX1 GENERAL SIR THOMAS ALBERT BLAMEY GBE KCB CMG DSO ED, COMMANDER IN...

059934

062390

SYDNEY, NSW. 1943-01-04. HIS EXCELLENCY, THE RIGHT HONOURABLE BARON GOWRIE VC PC GCMG CB DSO, GOVERNOR GENERAL OF AUSTRALIA TAKING THE SALUTE FROM THE 16TH AUSTRALIAN INFANTRY BRIGADE DURING THE MARCH THROUGH THE CITY STREETS. IDENTIFIED PERSONNEL ARE: VX20315 BRIGADIER R. KING DSO; VX3272 MAJOR W....

062390

062391

SYDNEY, NSW. 1943-01-04. SX616 CAPTAIN R. E. PORTER (1); VX1 GENERAL SIR THOMAS BLAMEY, GBE., KCB., CMG., DSO., ED., COMMANDER-IN-CHIEF, ALLIED LAND FORCES SOUTH WEST PACIFIC AREA (2) AND VX20315 BRIGADIER R. KING, DSO., (3); ARRIVING FOR THE MARCH PAST OF THE 16TH AUSTRALIAN INFANTRY BRIGADE.

062391

064769

WONDECLA, QUEENSLAND, AUSTRALIA. 1944-03-06. VX20315 BRIGADIER R. KING, DSO., BRIGADE COMMANDER, 16TH INFANTRY BRIGADE, 6TH DIVISION.

064769

064770

WONDECLA, QUEENSLAND, AUSTRALIA. 1944-03-06. VX20315 BRIGADIER R. KING, DSO., BRIGADE COMMANDER, 16TH INFANTRY BRIGADE, 6TH DIVISION.

064770

066978

WONDECLA AREA, QUEENSLAND, AUSTRALIA. 1944-06-20. THE COMMANDER-IN-CHIEF, ALLIED LAND FORCES, SOUTH WEST PACIFIC AREA, VX1 GENERAL SIR THOMAS BLAMEY, GBE., KCB., CMG., DSO., ED., (1) TAKING THE SALUTE FROM THE 2/1ST INFANTRY BATTALION AS THEY MARCH OUT OF THEIR CAMP AREA FOR A THREE DAY JUNGLE...

066978

066981

WONDECLA AREA, QUEENSLAND, AUSTRALIA. 1944-06-20. THE COMMANDER-IN-CHIEF, ALLIED LAND FORCES, SOUTH WEST PACIFIC AREA, VX1 GENERAL SIR THOMAS BLAMEY, GBE., KCB., CMG., DSO., ED., (1) TAKING THE SALUTE FROM THE 2/1ST CAMP AREA FOR A THREE DAY JUNGLE TRAINING EXERCISE. IDENTIFIED PERSONNEL ARE:-...

066981

120549

VICTORIA BARRACKS, MELBOURNE, VIC 1945-12. VX20315 BRIGADIER R. KING DSO, DIRECTOR OF MILITARY TRAINING (DMT). (PHOTOGRAPHER LT. N. B. STUCKEY)

120549

064781

WONDECLA, QUEENSLAND, AUSTRALIA. 1944-03-06. VX17 MAJOR-GENERAL J.E.S. STEVENS, DSO., ED., GENERAL OFFICER COMMANDING, 6TH DIVISION (3) HOLDING A CONFERENCE WITH HIS SENIOR OFFICERS IN THE UNIT HEADQUARTERS. IDENTIFIED PERSONNEL ARE:- VX20315 BRIGADIER R. KING DSO., COMMANDING 16TH INFANTRY BRIGADE...

064781

064777

WONDECLA, QUEENSLAND, AUSTRALIA. 1944-03-06. VX17 MAJOR-GENERAL J.E.S. STEVENS, DSO., ED., GENERAL OFFICER COMMANDING, 6TH DIVISION (3) WITH HIS SENIOR OFFICERS AT THE CONCLUSION OF A CONFERENCE AT THE UNIT HEADQUARTERS. IDENTIFIED PERSONNEL ARE:- NX105 BRIGADIER J. REDDISH, DSO., ED., COMMANDER...

064777

064778

WONDECLA, QUEENSLAND, AUSTRALIA. 1944-03-06. VX17 MAJOR-GENERAL J.E.S. STEVENS, DSO., ED., GENERAL OFFICER COMMANDING, 6TH DIVISION (3) WITH HIS SENIOR OFFICERS AT THE CONCLUSION OF A CONFERENCE AT THE UNIT HEADQUARTERS. IDENTIFIED PERSONNEL ARE:- NX105 BRIGADIER J. REDDISH, DSO., ED., COMMANDER...

064778

Timeline

Date of birth 1897-08-27
Date and unit at enlinstment (ORs) 1916-02-15
Interwar Service 1 1916-02-16 Inducted Cstaff captain
Royal Military College 1916-02-16 - 1919-12-10
Date commissioned 1919-12-11
Interwar Service 2 1919-12-11 lieutenant
Interwar Service 3 1920-01-19 - 1921-07-20 Training United Kingdom
Interwar Service 4 1920-10-01 Staff Corps
Interwar Service 5 1921-07-21 adjutant & QM 42nd battalion
Interwar Service 6 1925-06-04 adjutant & QM 26th battalion
Interwar Service 7 1927-11-01 general service officer Int & General Duties 1st DB
Interwar Service 8 1927-12-11 captain
Interwar Service 9 1928-12-20 - 1929-02-21 aide de camp to Gov SA
Interwar Service 10 1931-06-11 - 1931-08-27 adjutant & QM 2/14th Light Horse Regiment
Interwar Service 11 1934-08-10 adjutant & QM 8th Light Horse Regiment
Interwar Service 12 1936-10-15 attached G Branch
Interwar Service 13 1936-11-25 general service officer Trg, AHeadquarters
Career summary 1 1939-10-02 chief instructor Southern Command Training School
Career summary 2 1940-04-04 seconded brigade major 19th Brigade
Career summary 3 1940-04-04 enlisted 2AIF
Career summary 4 1940-06-23 arrived Middle East
Career summary 5 1940-08-19 general service officer grade 2 Headquarters 6thDivision
Career summary 6 1940-12-20 lieutenant colonel
Career summary 7 1941-01-17 commanding officer 2/5th battalion
Appointment 1941-01-17 - 1941-11-01 Battalion: 2/5th; Rank on appointment: lieutenant colonel; Appointed from: general service officer grade 2 Headquarters 6th Div; Reason for end of appointment: staff appointment: assistant adjutant and quarter master general Headquarters 7thDivision(age ?)
Date and unit at appointment (Officers) 1941-01-17 - 1941-11-01 Commanding officer of 2/5 Battalion, 6 Division, 17 Brigade, AIF.
Career summary 8 1941-05 arrived Middle East ex Greece
Career summary 9 1941-07-19 Mention in Despatches
Career summary 10 1941-11-01 assistant adjutant and quarter master general Headquarters 7thDivision
Career summary 11 1941-12-30 Companion of the Distinguished Service Order
Career summary 12 1942-02-28 Returned to Australia (4MD)
Career summary 13 1942-04-06 general service officer grade 1 Headquarters 1stDivision
Career summary 14 1942-05-01 temporary brigadier, commander 3rd Brigade
Career summary 15 1942-05-02 Mention in Despatches (Feb-Jul 41)
Career summary 16 1943-02-18 command 16th Brigade
Career summary 17 1944-01-16 arrived Moresby
Career summary 18 1944-05-03 - 1944-06-07 course Sch of Artillery senior Officers anti
Career summary 19 1944-12-15 arrived Aitape
Career summary 20 1945-08-29 attached Headquarters 6thDivision4
Career summary 21 1945-08-31 Returned to Australia
Career summary 22 1945-11-17 relinquished command 16th Brigade
Career summary 23 1945-12-04 director of Military Training General Staff Headquarters AMF
Career summary 25 1946-01-17 honourary aide de camp to the Governor General
Career summary 26 1946-02-21 Commander of the Order of the British Empire
Career summary 27 1947-01-07 commandant Australian Staff College
Career summary 28 1949-01-01 brigadier
Career summary 29 1949-01-10 relinquish Hon aide de camp to GG
Career summary 30 1949-12-26 brigadier iC Admin, command AMF Comp, British Commonwelth Occupation Force
Career summary 31 1951-08-27 temporary major general Principal Administering officers British Commonwelth Occupation Force, Japan and Korea
Career summary 32 1951-11-13 general officer commanding N Comd & commandant 1MD
Career summary 33 1952-03-17 major general
Career summary 34 1952-07-28 general officer commanding C Comd & commandant 4MD
Career summary 35 1954-08-28 Retired List
Date of death 1959-09-24
Career summary 24 *** POST WAR ***
Citations 2 For inspiring leadership and devotion to duty as a Bde Comd.
Citations 3 Arriving in NEW GUINEA in Dec 44, 16 Aust Inf Bde went into action against the Japanese in the ABAU Area in late Jan 45. Brilliantly led by Brig King the Bde has smashed its way through stiff enemy opposition for approximately 30 miles, inflicting heavy casualties upon the Japanese. Faced with difficult terrain and accute supply problems, the Bdee has nevertheless maintained an unrelenting pressure on the enemy.
Citations 4 Brig KING's control of the current operations has been of the highest order. Always up with his forward troops his personal example is an inspiration to all under his command.
Citations 5 On his return from the MIDDLE EAST in 1942, Brig King was appointed to command 3 Aust Inf Bde, and later transferred to command 16 Aust Inf Bde. He took command of the Bde in a most difficult period after the Bde returned from the Owen Stanley's campaign, and he, by sound and intelligent training, careful planning built up the Bde to its present splendid fighting efficiency. His complete devotion to duty, his loyal service and his skilful leadership make him well worthy of special recognition.
Citations 7 'This officer displayed conspicuous skill during the campaign in GREECE in handling a Rearguard covering "SAVIGE FORCE" from KALABATA to LARISSA on 18 Apr and a Flank Guard protecting the withdrawal from BRAILLOS on 23 Apr. His handling of his Bn in defence and during the withdrawal was masterly. His personal courage during periods of heavy bombing and his determination to overcome all difficulties had a steadying influence on his Tps and his Commander knew for a certainty that any task entrusted to him would be fulfilled completely. His leadership in LIBYA was equally outstanding.'
Citations 8 -EXT Sheet DV 8, DV 1/42, LG Supp 35396/41 -Recom'd BRIG S.G. Savige, COMD 17th Bde
WW2 Service 1 Bardia-Benghazi