Lieutenant General James Gordon Legge, CB, CMG

Date of birth  1863-08-15  London, England. 
Other  1878  Legge migrated with his family to Sydney, NSW. 
Date and unit at appointment (Officers)  1885  Commissioned into the 3rd New South Wales Infantry Regiment. 
Other  1886  Resigned from the 3rd New South Wales Infantry Regiment. 
Date and unit at appointment (Officers)  1887  Commissioned as a second lieutenant into the 1st New South Wales Regiment. 
Other  1890  Completed a Bachelor of Law. 
Other  1891  Admitted to the New South Wales bar. 
Date promoted  1892  Promoted to lieutenant. 
Date commissioned  1894  Commissioned as a captain in the permanent forces of New South Wales. 
Other units  1899  When the Boer War broke out Legge was appointed to command an infantry company. 
Other  1899-11  Legge's company left for South Africa and on arrival was incorporated in the Australian Regiment. 
Other  1900-02  Originally an infantry unit, Legge's company became a mounted unit. 
Other units  1900-04-07  The Australian Regiment was disbanded. Legge's company was incorporated into the 1st New South Wales Mounted Rifles and he became adjutant. 
Date returned to Australia  1900-12  On completing its 12 month enlistment Legge's company returned home. 
Date promoted  1904-09-01  Promoted to major and given the post of Deputy Assistant Adjutant General at Second Military District Headquarters in Sydney. 
Other  1905-12  Appointed Assistant Adjutant General. 
Other  1908  Appointed Quartermaster General. 
Date promoted  1909-12  Promoted to lieutenant colonel. 
Other  1910-03 - 1911-06  Legge served as Director of Operations as well as Quartermaster General. 
Other  1912-01  Legge was designated Australian Representative on the Imperial General Staff in London. 
Date of honour or award  1912-06-14  Companion of the Order of St Michael and St George. 
Other  1914-05-01  Appointed Chief of the General Staff, with the rank of full colonel. 
Date returned to Australia  1914-07-03   
Other  1914-08-04  Arrived in Fremantle, WA. 
Other  1915-05-01  Given command of the 1st Division. 
Date promoted  1915-06-22  Promoted to major general. 
Other  1915-06-24  Legge arrived in Mudros. 
Other  1915-07  Legge was relieved from command of the 1st Division so he could return to Eygpt to form the 2nd Division. 
Other  1915-08  Legge returned to Gallipoli with the 2nd Division. 
Other  1915-11-23  Evacuated to Egypt due to illness. 
Other  1916-01  Legge resumed command of the 2nd Division in Egypt. 
Other  1916-04-07  2nd Division entered the line on the Western Front. 
Other  1917-01  Evacuated to England due to illness Eand Legge was relieved of his command. 
Date of honour or award  1917-01-01  Companion of the Order of the Bath. 
Date returned to Australia  1917-02-10   
Other  1917-04-30  Appointed Inspector General Australian Military Forces. 
Other  1917-08-01  Appointed Chief of the General Staff and reverted to his permanent rank of colonel, but he retained his rank of major general as an honorary rank. 
Date promoted  1920-01-02  Substantially promoted to major general. 
Other  1920-06-01  Became Commandant of the Royal Military College at Duntroon. 
Other  1922  Legge was retrenched, with most of his staff, in the defence cuts of 1922. 
Other  1922-08-01  Placed on the unattached list. 
Other  1924-01-14  Placed on the retired list with the honorary rank of lieutenant general. 
Date of death  1947-09-18  Legge died in Melbourne, VIC. He was buried at Cheltenham Cemetery. In accordance with his wishes, no monument or headstone marks his grave.