Brigadier General Edward Fowell Martin, CB, CMG, DSO, VD

Date of birth1875-08-22 Launceston, TAS 
Date and unit at enlistment (ORs)  1898  Joined the Army Service Corps as a private. 
Date commissioned  1903   
Date promoted  1913-08-01  Promoted to major. 
Other units  1914-08-18  Joined the Australian Naval and Military Expedistionary Force (AN&MEF) with the rank of major. 
Date of embarkation  1914-08-19  Sailed for New Guinea on the HMAT Berrima. 
Other  1914-09-14 - 1915-02-01  District Administrator after the German surrender. 
Date returned to Australia  1915-03-04  AIF appointment terminated. 
Date and unit at appointment (Officers)  1915-05-07  Appointed to the 17th Infantry Battalion with the rank of major. 
Date of embarkation  1915-05-12   
Other  1915-06-02  Became Second in Command of the 17th Infantry Battalion. 
Date promoted  1916-04-19  Appointed to command the 17th Infantry Battalion with the rank of lieutenant colonel. 
Date of honour or award  1917  Mention in Despatches twice more. 
Date of honour or award  1917  Mention in Despatches and awarded the Distinguished Service Order (DSO) for his performance at Pozières. 
Other  1917-09-24  Made a brevet lieutenant colonel in the AMF. 
Date of honour or award  1918  Made a COmpanion of St Michael and St George (CMG). 
Other units  1918-03-09 - 1918-05-03  Temporary command of the 7th Infantry Brigade. 
Date promoted  1918-03-29  Made a temporary colonel. 
Other units  1918-05-03  Took over command of the 5th Infantry Brigade. 
Date promoted  1918-06-28  Made a temporary brigadier general. 
Date promoted  1918-07-09  Promoted to colonel. 
Date of honour or award  1919-06-03  Mention in Despatches three more times and made a Companion of the Bath (CB) for his part in the 1918 fighting. 
Date of embarkation  1919-07-12  Embarked for Australia. 
Date returned to Australia  1919-08-26  Arrived in Sydney. 
Other  1919-12-08  AIF appointment terminated. 
Other  1932  Appointed sergeant-at-armsof the Western Australian Legislative Assembly. 
Other  1939 - 1945  Helped organise the Volunteer Defence Corps in Perth. 
Date of death1950-09-22 Perth, WA