44 Air Commodore James Alexander, OBE

Date of birth1907-04-03  
Date and unit at enlistment (ORs)  1929  Cadet. 
Other units  1935  Served on HMAS Australia. 
Other units  1939-09-25  Commanding Officer of No 11 Squadron. 
Other units  1941-06-05  No 9 Squadron. 
Other units  1942  Commanding Officer No 10 Squadron. 
Date promoted  1942-01-01  Acting group captain. 
Date promoted  1942-05-11  Group captain. 
Other units  1943-02-10  Commanding Officer RAF Station Mount Batten. 
Other units  1950  Director of RAAF intelligence. 
Other units  1955  Air Officer Commanding RAAF Station Richmond. 
Other  1957  Retired.