55 Air Vice Marshal Ian Dougald McLachlan, CB, CBE, DFC

Date of birth1911-07-23  
Date and unit at enlistment (ORs  1932   
Other  1937  RAAF Coronation contingent to England. 
Other units  1939-12-04  Commanding Officer No 3 Squadron. 
Date promoted  1941-01-01  Wing commander. 
Date promoted  1941-12-01  Group captain. 
Other units  1942  Commanding Officer RAAF Station Canberra. 
Other units  1942  Commanding Officer RAAF Station Laverton. 
Other units  1943  Commanding Officer RAAF Wing New Guinea. 
Other units  1944  Southern Area (Australia). 
Other units  1945  No 81 Wing Morotai and Labuan. 
Date promoted  1946-03-01  Acting Air Commodore.