A257415 Wing Commander Keith Walter Kaufman

Date of birth1915-03-04  
Other units  1934-09-03  No 1 Flying Training School (Point Cook). 
Other  1936  Air cadet. 
Other units  1937  Short service commission in the RAF (service number 39464). 
Other units  1937-05  No 214 Bomber Squadron 
Other units  1938  Central Flying School. 
Other units  1939  Staff duties with the Air Ministry. 
Other units  1940  No 142 Squadron, RAF. 
Date promoted  1941-08-03  Flight lieutenant. 
Date promoted  1941-12-01  Squadron leader. 
Date promoted  1942  Acting wing commander. 
Other units  1942-09-02  Commanding Officer of No 460 Squadron. 
Date of discharge  1944-10-31   

Served with 460 Squadron RAAF during the Second World War.