O335 Group Captain Dixie Robinson Chapman, Group Captain

Date of birth1912-09-08 Tenterfield, NSW 
Date and unit at enlistment (ORs)  1934  Air cadet. 
Other units  1935  Fighter Squadron (Bulldogs). 
Date promoted  1935-07  Pilot officer. 
Other units  1936  Flying instructor and Flight Commander at Point Cook. 
Date promoted  1936-02-01  Flying officer. 
Date promoted  1938  Flight lieutenant. 
Other units  1939-07  Deputy Director of Training, RAAF Headquarters. 
Date promoted  1940-06-01  Squadron leader. 
Other units  1940-12-28  Commanding Officer No 23 Squadron. 
Other units  1941-12-23  Commanding Officer No 3 Squadron. 
Date promoted  1942-07-01  Wing commander. 
Other units  1943-04-13  Commanding Officer No 451 Squadron. 
Date promoted  1943-12-01  Group captain. 
Other units  1944-03-02  Commanding Officer No 4 Service Flying Training School. 
Other units  1945-08-12  Commanding Officer No 84 (Army Co-Op) Wing Bougainville. 
Other units  1952  Commanding Officer No 91 Wing RAAF. 
Other units  1954  Air Attache - Washington. 
Other units  1956  Officer Commanding RAAF Base Amberley. 
Other units  1959  Headquarters Operation Command. 
Other units  1960  Officer Commanding RAAF Base Darwin. 
Other units  1963  Department of Air.