211 Air Vice Marshal Keith Selwyn Hennock, DFC, CBE

Date of birth1918-02-08  
Date and unit at enlistment (ORs)  1936-06-22  Cadet. 
Other units  1937-07  No 1 Flying Training School, Point Cook. 
Other units  1938  No 4 Squadron. 
Date promoted  1938-06-24  Pilot officer. 
Date promoted  1938-12  Flying officer. 
Other units  1938-12  Commanding Officer B Flight. 
Other units  1939-03  No 23 Squadron. 
Date promoted  1940-06-01  Flight lieutenant. 
Other units  1940-12  Officer Commanding Troops, HMT Largs Bay. 
Other units  1941-02-17  No 206 Squadron. 
Date promoted  1941-04-01  Acting squadron leader. 
Date promoted  1941-10-01  Squadron leader. 
Other units  1942-04-19  Commanding Officer No 459 Squadron. 
Date promoted  1942-05-01  Acting wing commander. 
Date returned to Australia  1942-12   
Other units  1942-12  No 1 Operational Training Unit. 
Date promoted  1943-04-01  Wing commander. 
Other units  1943-07-31  Commanding Officer No 2 Squadron. 
Other units  1944-04  Director of Operational Requirements, RAAF Headquarters. 
Other units  1944-07  RAAF Staff College. 
Other units  1944-10  Deputy Director (Establishments) in Directorate of Organisation and Staff Duties, RAAF Headquarters. 
Other units  1948-02  Far Eastern Headquarters. 
Other units  1951-02  Commanding Officer No 391 Squadron. 
Other units  1952  Officer Commanding RAAF Station Canberra. 
Other units  1955  Director General of Personnel. 
Other units  1958  Air Attache, Washington. 
Other units  1960  Officer Commanding No 82 Bomber Wing, Amberley. 
Other units  1964  Director General of Plans and Policy, RAAF. 
Other units  1967  Officer Commanding RAAF Base Richmond. 

CO 391 Base Squadron RAAF