31/Brigadier Arthur Seaforth Blackburn, VC, CMG, CBE

Date of birth1892-11-25 Australia: South Australia, Woodville 
Dates studied  1913  Graduated from Adelaide University with a Bachelor of Laws. 
Date and unit at enlistment (ORs)  1914-08-19  Posted to A Company, 19 Battalion. 
Date of embarkation  1914-10-20  Embarked aboard HMAT A11 (Ascanius). 
Other  1915-04-25  Blackburn and Private Phil Robin distinguished themselves by penetrating 1800 metres inland from Anzac Cove, reaching a point further than any other Australian was to achieve in the campaign. 
Date promoted  1915-04-27  Appointed Lance Corporal. 
Date commissioned  1915-08-04  Appointed 2nd Lieutenant. 
Date promoted  1916-02-16  Appointed Lieutenant. 
Date of honour or award  1916-07-23  Awarded Victoria Cross for action at Pozières, France whilst serving with 10 Battalion, 3 Brigade, 1 Division as a Lieutenant 
Date promoted  1916-08-01  Appointed Temporary Captain. 
Other  1916-09-01  Evacuated sick. 
Other  1916-10-04  Presented with Victoria Cross by King George V at Buckingham Palace. 
Date returned to Australia  1916-12  Returned to Adelaide aboard the Hospital Ship Karoola. 
Date of discharge  1917-04-10   
Other  1925-10-31  Entered the 43rd Battalion, CMF as a Lieutenant. 
Date and unit at appointment (Officers)  1939-07-01  Appointed with rank of Lieutenant Colonel to command 18 Light Horse (Machine Gun) Regiment. 
Other  1941-06  Formed and commanded the 2/3rd Machine Gun Battalion, AIF, and led the unit in campaigns in Syria. 
Date promoted  1942  Appointed Brigadier and commanded Blackforce. 
Date captured  1942-03-12  Captured by the Japanese in Java when Blackforce surrendered. 
Other  1942-12  Sent to Singapore as POW, later held in Moji, Japan, Pusan, Korrea and Mukden, Manchuria. 
Date returned to Australia  1945-09  Arrived in Adelaide. 
Date of honour or award  1946-11  Created a Commander of the Order of the British Empire in recognition of his gallant and distinguished service in Java. 
Date of honour or award  1954  Created a Companion of the Order of St Michael and St George. 
Date of death1960-11-24  

Served with 2/3 Machine Gun Battalion and later commanded forces in Singapore and Changi camp following official surrender to Japanese forces in Second World War.