O18235 (260714) / Wing Commander Robert Henry Maxwell (Bobby) Gibbes, DSO, DFC and bar

Date of birth1916-05-06 Australia: New South Wales, Young 
Other units  1940  Training at Mascot, Richmond and Point Cook. 
Date and unit at enlistment (ORs)  1940-02-05  Air cadet. 
Date promoted  1940-06-28  Pilot officer. 
Other units  1940-09  No 23 Squadron. 
Date promoted  1940-12-26  Flying officer. 
Other units  1941-05-08  No 3 Squadron. 
Other units  1942-02-26  Commanding Officer No 3 Squadron. 
Date promoted  1942-04-01  Flight lieutenant. 
Date promoted  1942-06-26  Acting squadron leader. 
Other units  1943-04  RAAF Overseas Headquarters London. 
Date promoted  1943-04-01  Squadron leader. 
Other  1943-10  Left England. 
Other units  1944-01  No 2 Operational Training Unit, Mildura. 
Date promoted  1944-07-01  Wing commander. 
Other units  1944-10  No 80 Wing Headquarters. 
Other units  1945-07  Attached to RAAF Headquarters Melbourne. 
Other  1946-01  Appointment terminated. 
Other  1952-04  Appointed to active reserve. 

Wing Commander with RAAF Headquarters Melbourne. Also served with 3 Squadron.