839 Wing Commander Louis Thomas Spence, DFC & bar, US Air Medal

Date of birth1917-04-04  
Date and unit at enlistment (ORs)  1940-03-06  Air cadet. 
Date promoted  1940-08-26  Pilot officer. 
Other units  1940-10-28  No 25 Squadron. 
Date promoted  1941-02-26  Flying officer. 
Other units  1941-09  No 3 Squadron. 
Other units  1942  No 2 Operational Training Unit. 
Date returned to Australia  1942   
Date promoted  1942-04-01  Flight lieutenant. 
Other units  1943-02-03  Commanding Officer No 452 Squadron. 
Date promoted  1944-02-01  ACting squadron leader. 
Date promoted  1944-07-01  Squadron leader. 
Other units  1945  Commanding Officer No 8 Operational Training Unit. 
Other units  1946  RAAF Station Canberra. 
Other units  1947-09  Military mission, Java. 
Other units  1947-11  RAAF College Point Cook. 
Other units  1950  Commanding Officer No 77 Squadron. 
Date promoted  1950-02  Wing commander. 
Date of death1950-09-09