Air Vice Marshal Hughie Idwal Edwards

Service number 39005
Ranks Held Air Vice Marshal, Wing Commander
Birth Date 01 August 1914
Birth Place Australia: Western Australia, Fremantle
Death Date 05 August 1982
Death Place Australia: New South Wales, Sydney, Darling Point
Final Rank Air Vice Marshal
Service Royal Air Force
Units
Places
Conflict/Operation Second World War, 1939-1945
Gazettes Published in London Gazette in 1945-01-01
Published in London Gazette in 1947-02-11
Published in London Gazette in 1941-07-22
Published in London Gazette in 1941-07-04
Published in London Gazette in 1943-01-08
Description

Hughie Edwards was born at Fremantle, Western Australia, and joined the RAAF in 1935 before transfer to the RAF. He was appointed to command No. 105 Squadron in 1941.

On 4 July 1941 Edwards led 12 twin-engine bombers in a low-level attack on the heavily defended port of Bremen. The aircraft had to fly under high-tension wires, through a balloon barrage, and into intense fire. All his bombers were hit, and four were shot down.

In 1943 Edwards became commanding officer of the bomber base at Binbrook, Lincolnshire, where No. 460 Squadron, RAAF, was based. The most highly decorated Australian of the war, Edwards also had a distinguished civil career, including an appointment as Governor of Western Australia, 1974 75.

Edwards was awarded the Victoria Cross, the Distinguished Service Order, the Order of the British Empire, the Distinguished Flying Cross, service medals for the Second World War, and coronation and silver jubilee medals for Queen Elizabeth II. His honours include the Knight Commander of the Order of St Michael and St George, the Companion of the Order of the Bath, and the Knight of the Order of St John of Jerusalem.

Rolls

Timeline

Date of birth 01 August 1914
Date and unit at enlistment (ORs) 1935 The Royal Australian Air Force.
Other units 1941 105 Squadron RAF.
Date of honour or award 04 July 1941 Distinguished Flying Cross.
Date of honour or award 22 July 1941 Awarded Victoria Cross for action at Bremen, Germany whilst serving with No 105 Squadron, 2 Group, Bomber Command, RAF as a Wing Commander.
Date of honour or award 08 January 1943 Distinguished Service Order.
Date of honour or award 01 January 1945 Mention in Dispatches.
Date of honour or award 11 February 1947 Officer of the Order of the British Empire.
Date of honour or award 11 January 1959 Companion of the Order of the Bath.
Date of honour or award 08 October 1974 Knight Commander of the Order of Saint Michael and Saint George.
Other 1974-1975 Governor of Western Australia.
Date of death 05 August 1982