Air Commodore Keith Raymond John Parsons

Service number 109, O337
Ranks Held Air Commodore, Group Captain, Wing Commander
Birth Date 28 June 1914
Birth Place Australia: Tasmania, Scottsdale
Final Rank Air Commodore
Service Royal Australian Air Force
Units
Place Scottsdale
Conflict/Operation Period 1950-1959
Gazettes Published in London Gazette in 1951-01-01
Published in London Gazette in 1943-10-19
Published in London Gazette in 1945-06-26
Published in London Gazette in 1960-12-31
Published in Commonwealth Gazette in 1943-10-21
Published in Commonwealth Gazette in 1945-07-05
Published in Commonwealth Gazette in 1951-01-11
Published in Commonwealth Gazette in 1961-02-09

Rolls

  • Honours and Awards:

    Unit
    No. 7 Squadron
    Conflict
    Second World War, 1939-1945
    Rank
    Wing Commander
    London Gazette
    19 October 1943 on page 4621 at position 4
    Commonwealth Gazette
    21 October 1943 on page 2312 at position 29
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Second World War, 1939-1945
  • Honours and Awards:

    Unit
    Royal Australian Air Force
    Conflict
    Second World War, 1939-1945
    Rank
    Group Captain
    London Gazette
    26 June 1945 on page 3323 at position 1
    Commonwealth Gazette
    05 July 1945 on page 1435 at position 13
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Second World War, 1939-1945
  • Honours and Awards:

    Unit
    Royal Australian Air Force
    Conflict
    Period 1950-1959
    Rank
    Wing Commander
    London Gazette
    01 January 1951 on page 37 at position 5
    Commonwealth Gazette
    11 January 1951 on page 53 at position 25
  • Honours and Awards:

    Rank
    Group Captain
    London Gazette
    31 December 1960 on page 8924 at position 13
    Commonwealth Gazette
    09 February 1961 on page 501 at position 3

Timeline

Date of birth 28 June 1914
Date and unit at enlistment (ORs) 1935-01 Air cadet
Date commissioned 1936-01 Pilot officer.
Date promoted 1939-03 Flight lieutenant.
Other units 1939-12 Chief Flight Instructor, No 1 Elementrary Flying Training School, Parafield.
Date promoted 1940-10 Squadron leader.
Other units 1941-03 Commanding Officer No 1 Armament Training Station, Cressy.
Other units 1942-08 No 1 Operational Training Unit, Bairnsdale.
Date promoted 1942-10 Wing commander.
Other units 1942-10 Commanding Officer No 7 Squadron, Nowra.
Other units 1942-12 Commanding Officer No 7 Squadron, South West Pacific.
Other units 1944-03 Commanding Officer No 5 Elementary Flying Training School, Narromine.
Date promoted 1944-06 Group captain.
Other units 1944-06 No 8 Operational Training Unit, Narromine.
Other units 1944-08 Headquarters, Bomber Command.
Other units 1944-08 No 11 Personnel Dispatch and Reception Centre (RAF).
Other units 1944-10 Commanding Officer of No 460 Squadron.
Other units 1944-12 RAF stations, Binbrook.
Other units 1945-06 RAF stations, Gamstar.
Other units 1945-09 Commanding Officer of No 1 Operational Training Unit, Sale.
Date promoted 1947-01 Wing commander.
Date promoted 1952-07 Group captain.
Date promoted 1958-05 Acting air commodore.
Other units 1958-06 Commanding Officer Headquarters RAAF Butterworth.
Date promoted 1959-11 Group captain.
Date promoted 1961-01 Acting air commodore.