Air Vice Marshal William Hopton Anderson

Ranks Held Captain, Lieutenant, Group Captain, Wing Commander
Birth Date 1891
Birth Place Australia: Victoria, Melbourne, Kew
Death Place Australia: Victoria, Melbourne, East Melbourne
Final Rank Air Vice Marshal
Service Australian Imperial Force
Units
Places
Conflict/Operation First World War, 1914-1918
Gazettes Published in Commonwealth Gazette in 1918-11-07
Published in London Gazette in 1934-01-01
Published in London Gazette in 1918-07-12
Published in London Gazette in 1918-06-03
Published in London Gazette in 1933-06-03
Published in Commonwealth Gazette in 1918-11-27

Rolls

  • Honours and Awards:

    Unit
    Royal Australian Air Force
    Conflict
    Period 1930-1939
    Rank
    Wing Commander
    London Gazette
    03 June 1933 on page 3807 at position 3
  • Honours and Awards:

    Unit
    Australian Flying Corps
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Captain
    London Gazette
    12 July 1918 on page 8189 at position 3
    Commonwealth Gazette
    27 November 1918 on page 2262 at position 90
  • Honours and Awards:

    Unit
    Australian Flying Corps
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Lieutenant
    London Gazette
    03 June 1918 on page 6519 at position 1
    Commonwealth Gazette
    07 November 1918 on page 2112 at position 20
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Unit
    No. 3 Squadron, Australian Flying Corps
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Captain
  • Honours and Awards:

    Conflict
    Period 1930-1939
    Rank
    Group Captain
    London Gazette
    01 January 1934 on page 8 at position 3
  • First World War Embarkation Roll:

    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Captain
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Unit
    No. 3 Squadron, Australian Flying Corps
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Captain

Timeline

Date of birth 1891
Date of embarkation 16 March 1916
Date of recommendation honour or award 12 March 1918
Other 1918-10-26 - 1919-01-01 Commanding Officer of 3 Squadron, AFC.
Date returned to Australia 16 March 1919