Temporary Lieutenant Colonel Henry Gervais Lovett Cameron

Ranks Held Captain, Major, Second Lieutenant, Temporary Lieutenant Colonel
Birth Date 27 January 1880
Birth Place Australia: Victoria, Melbourne, Kew
Death Date 09 February 1966
Death Place Australia: New South Wales, Sydney
Final Rank Temporary Lieutenant Colonel
Service Australian Imperial Force
Units
  • 56th Australian Infantry Battalion
  • 57th Australian Infantry Battalion
  • 60th Australian Infantry Battalion
Places
Conflict/Operation First World War, 1914-1918
Gazettes Published in London Gazette in 1917-01-01
Published in London Gazette in 1919-01-01
Published in London Gazette in 1918-12-31
Published in London Gazette in 1917-01-04
Published in Commonwealth Gazette in 1917-06-29
Published in Commonwealth Gazette in 1917-06-29
Published in Commonwealth Gazette in 1919-05-23
Published in Commonwealth Gazette in 1919-05-23

Rolls

  • First World War Embarkation Roll:

    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Second Lieutenant
  • Honours and Awards:

    Unit
    56th Australian Infantry Battalion
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Captain
    London Gazette
    01 January 1917 on page 44 at position 13
    Commonwealth Gazette
    29 June 1917 on page 1389 at position 98
  • Honours and Awards:

    Unit
    56th Australian Infantry Battalion
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Major
    London Gazette
    04 January 1917 on page 256 at position 55
    Commonwealth Gazette
    29 June 1917 on page 1393 at position 117
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Unit
    56th Australian Infantry Battalion
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Major
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Unit
    56th Australian Infantry Battalion
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Major
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Unit
    60th Australian Infantry Battalion
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Major
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Unit
    56th Australian Infantry Battalion
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Major
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Unit
    57th Australian Infantry Battalion
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Captain
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Unit
    60th Australian Infantry Battalion
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Major
  • Honours and Awards:

    Unit
    56th Australian Infantry Battalion
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Temporary Lieutenant Colonel
    London Gazette
    31 December 1918 on page 15228 at position 75
    Commonwealth Gazette
    23 May 1919 on page 880 at position 40
  • Honours and Awards:

    Unit
    56th Australian Infantry Battalion
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Major
    London Gazette
    01 January 1919 on page 21 at position 5
    Commonwealth Gazette
    23 May 1919 on page 888 at position 30

Timeline

Date of birth 27 January 1880
Date and unit at appointment (Officers) 23 April 1915 Appointed 2nd lieutenant in the 6th Reinforcements, 5th Battalion.
Date promoted 01 June 1915 Appointed lieutenant.
Date of embarkation 25 June 1915
Date of recommendation honour or award 1916
Other units 17 February 1916 57th Battalion.
Date promoted 14 April 1916 Appointed captain.
Date of recommendation honour or award 03 August 1916
Other units 19 August 1916 60th Battalion.
Date promoted 23 September 1916 Appointed major.
Date of recommendation honour or award 12 October 1916
Other units 29 August 1917 60th Battalion.
Other units 19 September 1917 5th Division Headquarters as liaison officer.
Other units 25 April 1918 Temporary Commanding Officer of the 56th Battalion.
Date promoted 1918-04-25 - 1918-08-04 Appointed temporary lieutenant colonel.
Date of recommendation honour or award 20 September 1918
Date of recommendation honour or award 22 September 1918
Date of recommendation honour or award 25 September 1918
Other 03 November 1919 AIF appointment terminated.
Date of death 09 February 1966