Air Vice Marshal Ian Dougald McLachlan

Service number 55
Ranks Held Group Captain, Air Vice Marshal, Air-Commodore
Birth Date 23 July 1911
Final Rank Air Vice Marshal
Service Royal Australian Air Force
Units
Conflict/Operation Second World War, 1939-1945
Gazettes Published in London Gazette in 1954-01-01
Published in London Gazette in 1966-01-01
Published in London Gazette in 1941-02-11
Published in London Gazette in 1945-03-09
Published in Commonwealth Gazette in 1966-01-13
Published in Commonwealth Gazette in 1954-01-14
Published in Commonwealth Gazette in 1945-03-15

Rolls

  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Second World War, 1939-1945
  • Honours and Awards:

    Unit
    Royal Australian Air Force
    Conflict
    Period 1960-1969
    Rank
    Air Vice Marshal
    London Gazette
    01 January 1966 on page 37 at position 1
    Commonwealth Gazette
    13 January 1966 on page 69 at position 32
  • Honours and Awards:

    Unit
    Royal Australian Air Force
    Conflict
    Second World War, 1939-1945
    Rank
    Group Captain
    London Gazette
    09 March 1945 on page 1326 at position 4
    Commonwealth Gazette
    15 March 1945 on page 654 at position 24
  • Honours and Awards:

    Unit
    No. 3 Squadron
    Conflict
    Second World War, 1939-1945
    Rank
    Group Captain
    London Gazette
    11 February 1941 on page 831 at position 1
  • Honours and Awards:

    Conflict
    Period 1950-1959
    Rank
    Air-Commodore
    London Gazette
    01 January 1954 on page 40 at position 14
    Commonwealth Gazette
    14 January 1954 on page 75 at position 3
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Second World War, 1939-1945

Timeline

Date of birth 23 July 1911
Date and unit at enlistment (ORs 1932
Other 1937 RAAF Coronation contingent to England.
Other units 04 December 1939 Commanding Officer No 3 Squadron.
Date promoted 01 January 1941 Wing commander.
Date promoted 01 December 1941 Group captain.
Other units 1942 Commanding Officer RAAF Station Canberra.
Other units 1942 Commanding Officer RAAF Station Laverton.
Other units 1943 Commanding Officer RAAF Wing New Guinea.
Other units 1944 Southern Area (Australia).
Other units 1945 No 81 Wing Morotai and Labuan.
Date promoted 01 March 1946 Acting Air Commodore.