Group Captain Keith MacDermott Hampshire

Service number 147
Ranks Held Group Captain, Wing Commander
Birth Date 10 September 1914
Birth Place Australia: New South Wales, Port Macquarie
Death Date 17 November 1982
Death Place United States of America: California
Final Rank Group Captain
Service Royal Australian Air Force
Units
Places
Conflict/Operation Second World War, 1939-1945
Gazettes Published in London Gazette in 1944-05-12
Published in London Gazette in 1943-04-27
Published in London Gazette in 1945-02-09
Published in Commonwealth Gazette in 1943-04-29
Published in Commonwealth Gazette in 1945-02-15
Published in Commonwealth Gazette in 1944-05-18

Rolls

  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Second World War, 1939-1945
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Second World War, 1939-1945
  • Honours and Awards:

    Unit
    No. 456 Squadron
    Conflict
    Second World War, 1939-1945
    Rank
    Group Captain
    London Gazette
    09 February 1945 on page 817 at position 1
    Commonwealth Gazette
    15 February 1945 on page 305 at position 6
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Second World War, 1939-1945
  • Honours and Awards:

    Unit
    No. 456 Squadron
    Conflict
    Second World War, 1939-1945
    Rank
    Wing Commander
    London Gazette
    12 May 1944 on page 2185 at position 2
    Commonwealth Gazette
    18 May 1944 on page 1027 at position 7
  • Honours and Awards:

    Unit
    No. 22 Squadron
    Conflict
    Second World War, 1939-1945
    Rank
    Wing Commander
    London Gazette
    27 April 1943 on page 1906 at position 5
    Commonwealth Gazette
    29 April 1943 on page 901 at position 21

Timeline

Date of birth 10 September 1914
Date and unit at enlistment (ORs) 10 January 1937
Other units 1937-12 No 2 Squadron.
Date promoted 16 December 1937 Pilot officer.
Date promoted 16 January 1938 Flying officer.
Other units 1939 Specialists Signal Course - RAF College, Cranwell, UK.
Date promoted 01 September 1939 Flight lieutenant.
Other units 1940-01 No 12 Squadron.
Other units 1940-06 Signals Officer RAFF Station Darwin.
Date promoted 01 January 1941 Squadron leader.
Other units 1941-05 Area Signals Officer Northern Command Headquarters, Townsville.
Other units 18 September 1941 Commanding Officer No 6 Squadron.
Other units 09 February 1942 Commanding Officer No 23 Squadron.
Date promoted 01 October 1942 Wing commander.
Other units 03 December 1942 Commanding Officer No 22 Squadron.
Other units 14 December 1943 Commanding Officer No 456 Squadron.
Date promoted 01 July 1944 Temporary group captain.
Other units 1944-12 Transport Command RAF.
Other units 1945 School of Air Transport.
Other units 1945-05 RAF Staff Course.
Other units 1945-07 Transport Command Headquarters.
Date of discharge 29 April 1946
Date of death 17 November 1982