Rear Admiral Harold Bruce Farncomb

Service number 6646
Ranks Held Captain, Rear Admiral
Birth Date 1899-11-28
Birth Place Australia: New South Wales, Sydney, North Sydney
Death Date 1971-02-12
Death Place Australia: New South Wales, Sydney
Final Rank Rear Admiral
Service Royal Australian Navy
Units
  • HMS Attacker
  • Royal Australian Navy
  • HMAS Australia
Places
Conflicts/Operations
  • First World War, 1914-1918
  • Second World War, 1939-1945
Gazettes Biographical information The Oxford companion to Australian military history in 1995
Published in London Gazette in 1945-05-01
Published in London Gazette in 1945-08-14
Published in London Gazette in 1945-03-27
Published in London Gazette in 1942-11-03
Published in London Gazette in 1943-02-09
Published in Commonwealth Gazette in 1947-05-15
Published in Commonwealth Gazette in 1943-02-11
Published in Commonwealth Gazette in 1945-05-11
Published in Commonwealth Gazette in 1945-04-19
Published in Commonwealth Gazette in 1948-01-02
Published in Commonwealth Gazette in 1945-08-30

Rolls

Timeline

Date of birth 28 November 1899 North Sydney, NSW.
Date and unit at enlistment (ORs) 31 December 1912 Enliset in the RAN.
Other 1913 Was part of the first intake to the Royal Australian Naval College.
Date promoted 1917-01 Appointed midshipman and sent to Britain for training with the Royal Navy.
Date promoted 1920 Appointed lieutenant.
Other 1924 Graduated from the Royal Naval Staff College.
Date returned to Australia 1925
Date promoted 1932-06 Promoted to commander.
Other units 1933 Joined HMAS Australia as executive officer.
Date of honour or award 1934 Appointed Member of the Royal Victorian Order (MVO), after the HMAS Australia took the Duke of Gloucester to England.
Other 1935-08 Farncomb was attached to the Admiralty's Naval Intelligence Division.
Date promoted 1937 Promoted captain commanding HMAS Yarra.
Other units 1939 Commander of HMAS Perth.
Other units 1941-12 Commander of HMAS Australia.
Other 1942-05 Involved in the Battle of the Coral Sea.
Date of honour or award 09 February 1943 Gazetted Distinguished Service Order (DSO).
Other 1943-12 Participated in the landings at Cape Gloucester, New Britain.
Other 1944-03 Posted to the United Kingdom to take command of the HMS Attacker, which participated in the landings in southern France and the liberation the Aegean.
Other 1944-12 Took command of the Australian Squadron.
Date of honour or award 01 May 1945 Gazetted Companion of the Bath (CB).
Other 1946 Took command of the Australian fleet.
Date promoted 1947-01 Promoted to rear admiral
Date of honour or award 15 May 1947 Gazetted US Legion of Merit.
Date of honour or award 02 January 1948 Gazetted US Navy Cross.
Date of discharge 1951 Retired from the Navy to study law.
Date of death 12 February 1971 Sydney, NSW.