Lieutenant General Robert Harold Nimmo

Service number QX23797
Ranks Held Lieutenant, Major, Major General
Birth Date 22 November 1893
Birth Place Australia: Queensland
Death Date 04 January 1966
Death Place Pakistan
Final Rank Lieutenant General
Service Army
Units
  • Staff Corps
  • 5th Australian Light Horse Regiment
Places
Conflicts/Operations
  • British Commonwealth Occupation Force, 1946-1952 (Japan)
  • First World War, 1914-1918
  • Second World War, 1939-1945
  • United Nations Military Observer Group in India and Pakistan (UNMOGIP) 1948 - 1985
Gazettes Published in London Gazette in 1919-01-22
Published in London Gazette in 1950-06-08
Published in Commonwealth Gazette in 1950-06-22
Published in Commonwealth Gazette in 1919-05-23

Rolls

  • Honours and Awards:

    Unit
    Army
    Conflict
    Period 1950-1959
    Rank
    Major General
    London Gazette
    08 June 1950 on page 2810 at position 6
    Commonwealth Gazette
    22 June 1950 on page 1493 at position 4
  • First World War Embarkation Roll:

    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Lieutenant
  • Roll of Honour:

    Unit
    Staff Corps
    Conflict
    United Nations Military Observer Group in India and Pakistan (UNMOGIP) 1948 - 1985
  • Honours and Awards:

    Unit
    5th Australian Light Horse Regiment
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Major
    London Gazette
    22 January 1919 on page 1164 at position 42
    Commonwealth Gazette
    23 May 1919 on page 895 at position 21
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Unit
    5th Australian Light Horse Regiment
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Major
  • First World War Nominal Roll:

    Unit
    5th Australian Light Horse Regiment
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Major

Timeline

Date of birth 22 November 1893 Oakes Park, QLD.
Date of embarkation 21 December 1914
Date of enlistment 24 February 1915
Date of recommendation honour or award 24 April 1918
Date of honour or award 22 January 1919 Mention in Despatches.
Date returned to Australia 22 February 1919
Date and unit at appointment (Officers) 19 September 1941
Date of discharge 18 April 1946
Other 1950 - 1966 Chief Military Observer in Kashmir with the UN Military Observer Group in India and Pakistan, part of Peacekeeping operations in the region. No officer had commanded a United Nations force for longer. Nimmo was also the longest serving Australian Peacekeeper.
Date of honour or award 08 June 1950 Commander of the Order of the British Empire.
Date promoted 1954 Lieutenant general.
Date of death 04 January 1966

Related information

Related Objects