Biography

Birth date: 29 January 1910
Birth place: Australia: Western Australia, Kalgoorlie
Death date: 10 September 1980
Death place: Australia: New South Wales, Sydney, Palm Beach
Final rank: Group Captain
Service number: 51 - Second World War, 1939-1945
Units:
  • RAAF Port Morseby
  • No. 10 Operational Group
  • No. 10 Squadron

Rolls and Awards

Honours and Awards : Commander of the Order of the British Empire

  • Unit: RAAF Port Morseby
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Distinguished Flying Cross

  • Unit: No. 10 Squadron
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Honours and Awards : Mention in despatches

  • Unit: No. 10 Operational Group
  • Conflict: Second World War, 1939-1945

Collection Items

Timeline

Date of birth 1910-01-29
Date and unit at enlistment (ORs) 1930-01-15
Date promoted 1939-09-01 Squadron leader.
Other units 1940-02-01 Commanding Officer No 10 Squadron.
Date promoted 1941-01-01 Wing commander.
Other units 1941-05-02 Commanding Officer No 11 Squadron.
Other units 1941-10-08 Command RAAF, Port Morseby, New Guinea.
Date promoted 1942-01-01 Group captain.
Other units 1943-11-30 Senior Air Staff Officer No 10 Group.
Other units 1944 Director Tactical Warfare.
Other units 1946-04-01 Command RAAF, Southern Headquarters.
Other units 1946-11-07 Command Headquarters, North Eastern Australia.
Other units 1949 Air Attache, Washington.
Date of death 1980-09-10