Brigadier Maurice Austin

Service number 110, 1/10, QX6158, VP16020
Ranks Held Lieutenant Colonel, Brigadier, Major, Colonel
Birth Date 15 December 1916
Birth Place Australia: Victoria, Geelong
Death Date 13 October 1985
Death Place Australia: Australian Capital Territory, Canberra
Final Rank Brigadier
Service Australian Army
Units
  • Darwin Mobile Force
  • Australian Army Service Corps
  • 21st Australian Infantry Brigade
  • 29th Australian Infantry Brigade
  • 2/27th Australian Infantry Battalion
Places
Conflicts/Operations
  • Korea, 1950-1953
  • Korea, 1950-1953
  • Period 1960-1969
  • Second World War, 1939-1945
  • Second World War, 1939-1945
  • Second World War, 1939-1945
Gazettes Published in London Gazette in 1953-06-19
Published in London Gazette in 1946-02-14
Published in London Gazette in 1962-06-02
Published in Commonwealth Gazette in 1962-06-14
Published in Commonwealth Gazette in 1953-07-02
Published in Commonwealth Gazette in 1946-02-21

Rolls

  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Korea, 1950-1953
  • Honours and Awards:

    Unit
    Australian Army Service Corps
    Conflict
    Period 1960-1969
    Rank
    Colonel
    London Gazette
    02 June 1962 on page 4344 at position 5
    Commonwealth Gazette
    14 June 1962 on page 1983 at position 8
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Second World War, 1939-1945
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Korea, 1950-1953
  • Honours and Awards:

    Unit
    1st Battalion, The Royal Australian Regiment
    Conflict
    Korea, 1950-1953
    Rank
    Lieutenant Colonel
    London Gazette
    19 June 1953 on page 3400 at position 1
    Commonwealth Gazette
    02 July 1953 on page 1821 at position 6
  • Honours and Awards:

    Unit
    29th Australian Infantry Brigade
    Conflict
    Second World War, 1939-1945
    Rank
    Major
    London Gazette
    14 February 1946 on page 943 at position 102
    Commonwealth Gazette
    21 February 1946 on page 409 at position 76

Timeline

Date of birth 15 December 1916
Date graduated 1938 Graduated from the Royal Military College.
Date and unit at enlistment (ORs) 30 April 1940 2/27th Battalion.
Other 1946-1950 Australian Military Mission, Washington, DC.
Date of honour or award 1952 Awarded the Distinguished Service Order.
Other units 1952-1953 Commanding Officer 1st Battalion, The Royal Australian Regiment, Korea.
Other units 1957-1958 Commandant Jungle Training Centre.
Other 1961-1964 ADC (Honorary) to Governor General of Australia.
Date of honour or award 1962 Awarded Order of the British Empire.
Other 1964-1971 Deputy Adjutant General.
Other 1971 Retired.
Date of death 13 October 1985