Brigadier General George Macleay Macarthur-Onslow

Ranks Held Brigadier General, Lieutenant Colonel, Temporary Brigadier General
Birth Date 02 May 1875
Birth Place Australia: New South Wales, Camden
Death Date 12 September 1931
Death Place Australia: New South Wales, Camden
Final Rank Brigadier General
Service Australian Imperial Force
Units
Place Camden
Conflict/Operation First World War, 1914-1918
Gazettes Published in London Gazette in 1917-01-01
Published in London Gazette in 1916-12-01
Published in London Gazette in 1919-06-03
Published in London Gazette in 1919-06-05
Published in London Gazette in 1918-11-09
Published in Commonwealth Gazette in 1917-06-29
Published in Commonwealth Gazette in 1919-10-06
Published in Commonwealth Gazette in 1919-10-06
Published in Commonwealth Gazette in 1919-03-14
Published in Commonwealth Gazette in 1917-04-19

Rolls

  • Honours and Awards (Recommendation):

    Unit
    7th Australian Light Horse Regiment
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Lieutenant Colonel
  • Honours and Awards:

    Unit
    7th Australian Light Horse Regiment
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Lieutenant Colonel
    London Gazette
    01 January 1917 on page 28 at position 40
    Commonwealth Gazette
    29 June 1917 on page 1389 at position 45
  • Honours and Awards:

    Unit
    5th Australian Light Horse Brigade
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Temporary Brigadier General
    London Gazette
    05 June 1919 on page 7189 at position 13
    Commonwealth Gazette
    06 October 1919 on page 1466 at position 49
  • Honours and Awards:

    Unit
    7th Australian Light Horse Regiment
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Temporary Brigadier General
    London Gazette
    03 June 1919 on page 6922 at position 3
    Commonwealth Gazette
    06 October 1919 on page 1462 at position 5
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Unit
    7th Australian Light Horse Regiment
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Lieutenant Colonel
  • Honours and Awards:

    Unit
    7th Australian Light Horse Regiment
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Lieutenant Colonel
    London Gazette
    09 November 1918 on page 12374 at position 2
    Commonwealth Gazette
    14 March 1919 on page 421 at position 4
  • Honours and Awards:

    Unit
    7th Australian Light Horse Regiment
    Conflict
    First World War, 1914-1918
    Rank
    Lieutenant Colonel
    London Gazette
    01 December 1916 on page 11807 at position 36
    Commonwealth Gazette
    19 April 1917 on page 926 at position 44

Timeline

Date of birth 02 May 1875
Date commissioned 05 April 1895 Commissioned as a second lieutenant in the New South Wales Mounted Rifles.
Date promoted 1896 Promoted to lieutenant.
Other 1903 Became a lieutenant in the 2nd Light Horse.
Date promoted 1911 Promoted to captain.
Date promoted 16 February 1914 Promoted to major, commanding the 9th Light Horse Regiment.
Other units 1914-08 Designated commander of the 1st Light Horse Regiment.
Date and unit at appointment (Officers) 01 November 1914 Appointed to the AIF again, as deputy commander of the 7th Light Horse Regiment.
Other units 1915-08-18 - 1918-09-02 Commanding Officer of the 7th Light Horse Regiment.
Date promoted 22 November 1915 Promoted to lieutenant colonel.
Other 17 December 1915 Organised the cricket match at Shell Green.
Date of honour or award 1916-08 Mention in Despatches and awarded the Distinguished Service Order.
Date wounded 05 August 1916 Severely wounded at Katia and evacuated.
Other units 1918-05-01 - 1918-08-01 Acting commander of the 2nd Light Horse Brigade.
Other units 03 September 1918 Took command of the newly formed 5th Light Horse Brigade with the temporary rank of brigadier general.
Other 1919-01 Evacuated with typhoid.
Date of honour or award 1919-05 For his service in Palestine, he was twice Mentioned in Despatches and appointed a Companion of St Michael and St George (CMG).
Date returned to Australia 1919-05
Other 1920 After the was, he was elected councillor for Wolindilly Shire, alderman of Camden City Council and mayor of Camden.
Other 1920 - 1923 Aide de Camp to the Governor General.
Other 1927 - 1931 Commanded the 1st Cavalry Division.
Date of death 12 September 1931